VIII Forum Rynku Zdrowia: rejestr chorób reumatycznych pozwolił wyprzedzić amerykańskie rekomendacje

Przy Polskim Towarzystwie Reumatologicznym działa jedyny w Polsce rejestr wszystkich nieletnich pacjentów cierpiących na schorzenia reumatyczne. - Uruchomienie tego rejestru w 2009 roku pozwoliło na zjednoczenie sił reumatologów dziecięcych - zaznaczył dr Zbigniew Żuber w trakcie sesji "Reumatologia: "złote" lata specjalności - jak zorganizować leczenie, by osiągnąć populacyjny sukces?" podczas VIII Forum Rynku Zdrowia.

Jak podkreślił dr Zbigniew Żuber, ordynator Oddziału Dzieci Starszych z Pododdziałami Neurologii, Reumatologii, Pulmonologii i Rehabilitacji Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego im. Św. Ludwika w Krakowie, rejestr służy ocenie bezpieczeństwa i skuteczności leczenia, monitoruje działania niepożądane i także wszystko, co się zdarzy, czyli współistniejące leczenie, współistniejące choroby.

Rejestr jest własnością polskiego Towarzystwa Reumatologicznego a nadzór sprawuje sekcja pediatryczna Towarzystwa. Jego finansowanie odbywa się dzięki grantom przekazywanym na rzecz Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego.

Dr Żuber dodał również, że powstanie rejestru pozwoliło przede wszystkim na zjednoczenie wszystkich sił reumatologii dziecięcej. Rejestr gromadzi 16 ośrodków klinicznych i pracujących tam 45 lekarzy specjalistów.

Kolejna korzyść z istnienia rejestru to umożliwienie rozszerzenia wskazań do leczenia biologicznego. - Dzięki temu, że mieliśmy taką platformę i wiedzieliśmy, jakich mamy pacjentów, konsultant krajowy w dziedzinie reumatologii, prof. Witold Tłustochowicz, miał podstawy by zmienić zasady leczenia biologicznego - podkreślił dr Żuber.

- Udało nam się wyprzedzić o dwa lata wskazania i rekomendacje Amerykańskiego Towarzystwo Reumatologicznego (ACR - American College of Rheumatology), które my wcieliliśmy w życie w 2009 roku, a Amerykanie dopiero w 2011 roku. W innych dziedzinach się to nie zdarza - dodał.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH