VIII Forum Rynku Zdrowia: eksperci o braku szybkiej ścieżki diagnostycznej w chorobach reumatycznych

Specjaliści obecni na sesji tematycznej "Reumatologia: "złote" lata specjalności - jak zorganizować leczenie, by osiągnąć populacyjny sukces?", która miała miejsce podczas VIII Forum Rynku Zdrowia, zgodnie przyznali, że w Polsce brakuje szybkiej ścieżki dostania się do specjalistycznej poradni.

Konsultanci wojewódzcy ds. reumatologii twierdzą, że głównym problemem, który blokuje wczesne rozpoznanie i ciągłość leczenia pacjentów ze schorzeniami reumatologicznymi są ograniczenia kontraktowe, brak możliwości wykonywania badań specjalistycznych w pożądanych ilościach oraz zmiana świadczeniodawców realizujących kontrakty z NFZ.

Prof. Maria Majdan, kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Układowych Chorób Tkanki Łącznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, podkreśliła, że w miarę stałej opieki wysokospecjalistycznych ośrodków wymaga niewielka grupa pacjentów i to tylko w niektórych okresach swojej choroby.

Natomiast konieczny byłby system, który pozwoliłby na płynny przepływ chorych pomiędzy lekarzami POZ, którzy mogą w pewnych okresach tylko przepisywać leki i po prostu zobaczyć chorego, a ośrodkami specjalistycznymi, gdzie ci wybrani chorzy muszą okresowo być kontrolowani. - Ta współpraca powinna być płynna - podkreśliła prof. Majdan.

Dr Małgorzata Sochocka-Bykowska, wojewódzki konsultant w dziedzinie reumatologii w województwie pomorskim, podkreśliła, że najbardziej uciążliwe w leczeniu pacjentów reumatologicznych są trudności w dostaniu się do ośrodka wyspecjalizowanego.

- Chory musi po prostu dostać skierowanie, a po drugie dotrzeć do reumatologa, który go obejrzy. W moim województwie jest takich poradni około 60, ale w większości są to poradnie prywatne. Jest jedna duża poradnia, ale ten kontrakt jest ograniczony. Nie mogą tam trafić wszyscy potrzebujący, a muszą zostać zdiagnozowani i musi im być postawione prawidłowe rozpoznanie - podkreśliła Sochocka-Bykowska.

Aby poprawić współpracę z lekarzami, ośrodek reprezentowany przez dr Sochocką-Bykowską organizuje kilka razy w roku spotkania z lekarzami POZ, żeby mówić, jak ważne jest wczesne rozpoznanie.

Dr Jerzy Świerkot, konsultant wojewódzki w dziedzinie reumatologii na Dolnym Śląsku, z Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych, Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu dodał, że w tej chwili problem nie leży w ilości poradni, bo ich jest już dużo, ale problemem jest wielkość kontraktów w tych poradniach.

- Prawidłowej opiece nad pacjentami nie sprzyja też krótkie kontraktowanie, na dwa lata. Zmiana świadczeniodawców sprawia, że wypadają z systemu pacjenci, którzy wymagają stałej opieki. To skandal, jeżeli zrywany jest kontrakt z poradniami, które działają 10-12 lat i mają pod swoją opieką 3 tys. pacjentów - podsumował.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH