Uzależnienia to rosnący problem

Młodzi Polacy coraz wcześniej zaczynają sięgać po alkohol i inne używki. Nadużywanie leków przez młodzież to coraz powszechniejszy problem we wszystkich gimnazjach. Uczniowie trafiający do pogotowia ratunkowego z powodu zatrucia alkoholem lub innymi środkami psychoaktywnymi, nie są już rzadkością - alarmują specjaliści.

W 2012 roku w województwie warmińsko-mazurskim ujawniono 1141 osób nieletnich, będących pod wpływem alkoholu. Rok temu policjanci zatrzymali też 50 młodych osób pod wpływem narkotyków.

Młodzież pod wpływem używek coraz częściej wchodzi też w konflikt z prawem.

Według specjalistów od uzależnień tzw. twarde narkotyki nie są już głównym problemem naszej młodzieży. Zagrożeniem są substancje, których przyjmowanie nie jest prawnie zakazane, a co gorsza reklamy niektórych z nich nakłaniają do ich zażywania.

- Polski model polityki narkotykowej zaczyna być modelem skutecznym. Nie mamy bowiem wzrostu liczby osób leczonych z powodu uzależnienia od tzw. twardych narkotyków. Również świadomość społeczna o szkodliwym działaniu narkotyków wydaje się dość powszechna. Tym co powinno niepokoić jest szybki wzrost eksperymentów m.in. z marihuaną - mówił wcześniej portalowi rynekzdrowia.pl prof. Mariusz Jędrzejko, dyrektor Mazowieckiego Centrum Terapii Uzależnień.

Jak zauważa profesor, w Polsce zaczyna narastać zjawisko, które można określić jako weekendowe eksperymentowanie z substancjami.

- W ciągu ostatnich 5-6 lat liczba osób, które nie są narkomanami, ale eksperymentują z różnego rodzaju substancjami na poziomie szkół gimnazjalnych, średnich i wyższych wzrosła z kilkunastu procent do 30-40 proc - zaznacza Jędrzejko.

Kolejnym niepokojącym trendem, na jaki zwraca uwagę profesor Jędrzejko, jest nadużywanie przez młodych ludzi napojów energetyzujących, które także wpływają na funkcjonowania mózgu, a w przypadku nadużywania mogą skutkować poszukiwaniem substancji silniejszych.

Mazowieckie Centrum Terapii Uzależnień prowadziło badania na terenie województwa mazowieckiego, łódzkiego i podlaskiego, z których wynika, że po napoje energetyzujące sięga blisko 17 proc. gimnazjalistów. 24 proc. uczniów szkół ponadgimnazjalnych przyznaje, że pije te napoje codziennie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH