Ustawa transplantacyjna chroni wrażliwe dane dawcy narządów

Prawo do ochrony wrażliwych danych dawcy gwarantuje ustawa transplantacyjna - tłumaczy w wywiadzie udzielonym portalowi rynekzdrowia.pl prof. Roman Danielewicz, dyrektor Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji "Poltransplant", w związku z ujawnieniem danych dawcy po przeszczepie twarzy.

Rynek Zdrowia: - Zaraz po podaniu do wiadomości publicznej informacji o pierwszej w Polsce udanej transplantacji twarzy w prasie opublikowano informacje na temat dawcy narządów. Takie działania dziennikarzy oburzyły środowisko transplantologów, zwłaszcza że, jak podała Gazeta Wyborcza, matka zmarłego prosiła, aby nie przekazywano mediom jej danych ani danych jej syna. Jakie przesłanki stoją za tym, że w codziennej praktyce transplantacyjnej nie ujawnia się danych dawcy nawet rodzinie biorcy?

Prof. Roman Danielewicz: - To jest praktyka przyjęta od wielu lat. Ponadto jest to rzecz zagwarantowana w ustawie transplantacyjnej. Ustawa transplantacyjna mówi o tym, że każdy z nas może być dawcą swoich narządów po śmierci pod warunkiem, że za życia nie wyrazi swojego sprzeciwu. Po śmierci nie mamy już żadnym możliwości weryfikacji innych decyzji osoby zmarłej. Nie możemy go zapytać, czy zgadza się na upublicznienie swoich danych czy wizerunku w mediach.

W związku z tym zasada jest taka, że danych dawcy się nie ujawnia po jego śmierci, również biorcy narządów, ponieważ nie wiemy, jak rodzina dawcy odnosiłaby się do tego, gdyby takie dane zostały upublicznione. W tej sytuacji zależy nam również na tym, aby chronić prywatność rodziny dawcy. Aby ta rodzina nie musiała podejmować trudnych rozmów, żeby nie była nagabywana.

- Czy zawsze te dane dawcy powinny zostać utajnione? Czy są takie przypadki, gdzie ustawa nie stoi na przeszkodzie do upublicznienia danych personalnych biorcy i jego rodziny?

- Nieco inaczej wygląda sytuacja, jeśli chodzi o dane dawców szpiku lub dane dawców żywych przekazujących swoją nerkę lub fragment wątroby. Tutaj mamy do czynienia z osobami żyjącymi, które możemy spytać o ich decyzje. Tak się dzieje np. w wypadku dawców szpiku.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH