Ustawa transplantacyjna: anonimowa donacja narządów będzie możliwa FOT. Phalinn Ooi/Flickr.com (CC BY 2.0)

W Ministerstwie Zdrowia zakończył już pracę specjalny zespół złożony z prawników, psychologów i lekarzy, który przygotował zmianę ustawy transplantacyjnej. Znowelizowane przepisy pozwolą na anonimowe oddanie narządu niespokrewnionej osobie.

Procedury regulujące dawstwo altruistyczne wykluczą  sytuację, że dwie niespokrewnione osoby umawiają się, iż jedna drugiej za odpłatą przekaże nerkę. Rejestr dawców anonimowych będzie prowadził Poltransplant - Krajowe Centrum Organizacyjno-Koordynujące ds. Przeszczepów - informuje Rzeczpospolita.

Obecnie dawcą narządu można zostać po śmierci. Jeśli ktoś chce za życia oddać nerkę drugiej osobie, to według ustawy transplantacyjnej może to zrobić na rzecz bliskiego krewnego w linii prostej, rodzeństwa czy małżonka. Przepis zezwala na przekazanie narządu innej osobie, tylko gdy przemawiają za tym szczególne względy osobiste. Dotyczą dalszych krewnych czy konkubinatu. Zgodę musi wyrazić sąd rodzinny.

Dawstwo altruistyczne, jakie np. od dawna działa w USA i w kilku krajach Europy Zachodniej polega  na tym, że dawca niespokrewniony z biorcą anonimowo i bezinteresownie oddaje swój narząd do przeszczepienia, nie otrzymując za to żadnych korzyści. Musi przejść odpowiednie testy psychiatryczno-psychologiczne, które pozwolą sprawdzić, czy jest poczytalny i działa w pełni świadomie.

Projekt noweli ustawy transplantacyjnej jeszcze w tym roku może trafić do Sejmu.

Więcej: www.rp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH