Ustawa o zawodzie fizjoterapeuty celem nadrzędnym: jest szansa na konsolidację środowiska?

Środowisko fizjoterapeutów, liczące obecnie około 50 tys. osób, jest podzielone. Protest skierowany przez przedstawicieli oddziałów Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii na ręce premiera i ministra zdrowia, związany z dokonanym 6 czerwca br. wyborem dr Zbigniewa Wrońskiego na funkcję nowego konsultanta krajowego w dziedzinie fizjoterapii, nadał temu podziałowi szeroki, także medialny wydźwięk. Pojawia się jednak szansa na porozumienie i współpracę.

W tle tych wydarzeń jest ponad dwudziestoletnia batalia o ustawę o zawodzie fizjoterapeuty, która uregulowałaby prawnie wszelkie aspekty związane z kształceniem i wykonywaniem zawodu fizjoterapeuty.

Protestujący argumentowali, że nowo wybranemu konsultantowi brakuje doświadczenia w zawodzie (dr Zbigniew Wroński ukończył specjalizację dwa lata temu). Wskazywali także, że nie należy on do towarzystw naukowych oraz organizacji międzynarodowych (WCTP). Nie jest również rozpoznawalny w środowisku akademickim. Jego dorobek naukowy jest niewielki, nie uczestniczył też w pracach nad ustawą dotyczącą regulacji zawodu fizjoterapeuty.

Ten wybór był zaskoczeniem

Wśród argumentów przeciwko wyborowi dr Wrońskiego znalazła się także jego zależność zawodowa wobec konsultanta krajowego w dziedzinie rehabilitacji medycznej - prof. Krystyny Księżopolskiej-Orłowskiej, która jest przełożoną dr Wrońskiego w Klinice Rehabilitacji Reumatologicznej Instytutu Reumatologii.

Sam dr Zbigniew Wroński bagatelizuje protest. - Spodziewałem się tego. Uważam, że protest był bez sensu, ale jego autorzy mieli do niego prawo - stwierdza w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl dr Wroński.

Prof. Zbigniew Śliwiński, ustępujący konsultant krajowy w dziedzinie fizjoterapii nie ukrywa natomiast, że jest protestem zdegustowany. - Nie było w tym żadnej mojej inicjatywy - podkreśla.

Jednocześnie zaznacza jednak, że wybór nowego konsultanta był dużym zaskoczeniem: w środowisku jest 80 samodzielnych pracowników nauki, ludzi z dużym doświadczeniem naukowym i zawodowym, są członkowie komisji egzaminacyjnej powołani przez ministra zdrowia, tymczasem wybór padł na kogoś spoza tego grona.

Ministerstwo wyjaśnia
Krzysztof Bąk, rzecznik prasowy ministra zdrowia, ustosunkowując się do protestu PTF wyjaśnia, że 5 czerwca zakończyła się kadencja dotychczasowego konsultanta krajowego w zakresie fizjoterapii (zgodnie z ustawą z 6 listopada 2008 r.) i przeprowadzono procedurę wyłonienia jego następcy.

- Zgodnie z obowiązującymi przepisami, to minister zdrowia podejmuje decyzję dotyczącą powołania danej osoby do pełnienia funkcji konsultanta krajowego. Kandydatura dr Zbigniewa Wrońskiego została zgłoszona przez Stowarzyszenie Fizjoterapia Polska. Jednocześnie podkreślić należy, że zgodnie z ustawą konsultantem może być osoba, która posiada tytuł specjalisty w danej dziedzinie medycyny, a dr Zbigniew Wroński posiada tytuł specjalisty w dziedzinie fizjoterapii - informuje Bąk.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH