Od 2 do 7 miesięcy trzeba czekać na zabieg laseroterapii czy masaż w krakowskich przychodniach

– To są kosmiczne terminy – mówi dr Marek Zawiślak, chirurg urazowy i ortopeda. – Jeśli rehabilitacja nie zostanie rozpoczęta po około 2 tygodniach od zdjęcia gipsu czy zdiagnozowania urazu, to zmiany utrwalają się. Późniejsze zabiegi mają już niewielki sens, wydłużają proces leczenia rehabilitacyjnego i opóźniają powrót pacjenta do pracy.

Według Dziennika Polskiego, małopolscy urzędnicy NFZ twierdzą, że Kraków jest miastem najlepiej zabezpieczonym pod względem rehabilitacji leczniczej w całym województwie. Pacjenci w ramach ubezpieczenia mogą korzystać aż z 52 gabinetów rehabilitacji leczniczej. Tym małopolski NFZ tłumaczy rozdysponowanie środków przeznaczonych na świadczenia rehabilitacyjne na 2009 rok bez konkursu.

Brak konkursu na świadczenia jest powodem zaskarżenia decyzji NFZ przez właściciela przychodni rehabilitacyjnej Centrum Zenzo, Zenona Ożoga, który zainwestował z utworzenie centrum,  oczekując, że przystąpi do konkursu na udzielanie świadczeń w roku 2009.

Jednak 16 stycznia br. otrzymał pismo z informacją, że małopolski oddział NFZ dokonał już całkowitego rozdysponowania środków przeznaczonych na świadczenia rehabilitacyjne na rok 2009.

– Sam fakt, że ktoś się zgłosi, nie oznacza, że NFZ automatycznie ogłosi konkurs i podpisze z placówką taką umowę. Wcześniej sprawdzana jest zasadność ogłaszania konkursu; bierze się pod uwagę przede wszystkim dostępność do świadczeń, a także możliwości finansowe funduszu – przekonuje biuro prasowe MOW NFZ, podkreślając, że w tym roku nakłady na rehabilitację wzrosły o 30 procent.

Zenon Ożóg, powołując się na art. 132, 134 i 135 ustawy o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych, uważa, że małopolski oddział wojewódzki NFZ złamał prawo, rozdzielając pieniądze na rehabilitację z pominięciem procedury konkursowej. Wystąpił w tej sprawie do prezesa NFZ, nazywając decyzję małopolskiego oddziału „rażącym naruszeniem prawa“. Nie wyklucza wystąpienia na drogę sądową.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH