Uruchomiono Ośrodek Koordynacji Poszukiwania i Ratownictwa Lotniczego (ARCC) W spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele LPR Fot. PTWP (zdjęcie ilustracyjne)

Cywilno-wojskowy Ośrodek Koordynacji Poszukiwania i Ratownictwa Lotniczego (Aeronautical Rescue Coordination Centre - ARCC) został uruchomiony w piątek w siedzibie Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej - poinformowała Agencja.

Głównym zadaniem cywilno-wojskowego ośrodka ARCC będzie koordynowanie działań przy udzielaniu pomocy załogom i pasażerom statków powietrznych oraz innym poszkodowanym w wyniku zdarzeń lotniczych zaistniałych w obszarze lądowym i morskim w rejonie informacji powietrznej (FIR Warszawa), bez względu na przynależność państwową tych statków powietrznych i osób.

Będzie to realizowane poprzez przyjmowanie, analizowanie i weryfikowanie informacji o zagrożeniu bezpieczeństwa statków powietrznych wykonujących loty w polskiej przestrzeni powietrznej. W ośrodku RCC w PAŻP pracować będzie 10 koordynatorów cywilnych oddelegowanych z doświadczonego personelu służb ruchu lotniczego oraz 10 koordynatorów MON, specjalistów oddelegowanych do pracy w ośrodku ze strony Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

W otwarciu ośrodka udział wzięli Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. dyw. Sławomir Wojciechowski, który w imieniu Ministra Obrony Narodowej odpowiada za organizację wojskowej części służby poszukiwania i ratownictwa lotniczego ASAR (Aeronautical Search and Rescue), a także prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej Janusz Niedziela, odpowiedzialny w imieniu ministra właściwego transportu za organizację ośrodka ARCC.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Sił Zbrojnych RP, Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, Policji, Straży Pożarnej i Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Ośrodek będzie kierował działaniami Lotniczych Zespołów Poszukiwawczo Ratowniczych oraz współdziałał ze służbami ruchu lotniczego, jednostkami Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego, Policji i Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa.

Jeśli zaistnieje konieczność udzielenia dalszej pomocy w realizacji misji poszukiwawczo-ratowniczych, w szczególności do działań przez naziemne siły i środki, ośrodek ARCC będzie współdziałał z Policją, Żandarmerią Wojskową, Strażą Graniczną oraz innymi podmiotami uprawnionymi do prowadzenia działań ratowniczych, w tym ratownictwa wodnego i górskiego. Ponadto ośrodek ARCC współpracować będzie ze służbami odpowiedzialnymi za poszukiwanie i ratownictwo lotnicze w państwach sąsiednich.

Jak wyjaśnił w komunikacie przekazanym PAP, rzecznik prasowy Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej Mateusz Sokołowski, utworzenie cywilno-wojskowego ośrodka ARCC, jest podyktowane koniecznością dostosowania się do krajowych norm prawnych, które dotyczą funkcjonowania służby ASAR.

"Powyższe regulacje wynikają przede wszystkim z Rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 27 sierpnia 2015 r., w sprawie służby poszukiwania i ratownictwa lotniczego. W skład nowotworzonego, cywilno-wojskowego ośrodka ARCC będą wchodziły trzy elementy: główny ośrodek koordynacji, usytuowany w Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej oraz dwa współpracujące wojskowe ośrodki podległe, zlokalizowane w strukturze COP-DKP i COM-DKM" - czytamy. (PAP)

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH