Uroczystości i odznaczenia z okazji Święta Ratownictwa Medycznego Fot. archiwum

Każdego dnia jako pierwsi niosą pomoc potrzebującym, to od ich pracy i podejmowanych przez nich decyzji zależy zdrowie i życie osób znajdujących się w najgroźniejszych sytuacjach. We wtorek (13 października) swoje święto obchodzili ratownicy medyczni.

13 października jest ustawowym Świętem Ratownictwa Medycznego w Polsce. W tym roku organizacja uroczystości z okazji Dnia Ratownictwa Medycznego przypadła Lotniczemu Pogotowiu Ratunkowemu (LPR).

Ratownik z 18-letnim stażem Marcin Podgórski z LPR powiedział PAP, że osoby decydujące się na pracę ratownika powinny pamiętać, że ta praca wymaga "determinacji, odporności na stres, przygotowania i dobrej dyspozycji nie tylko psychicznej, ale też fizycznej".

Dodał, że ratownik musi powinien umieć podejmować decyzje i należycie wykonywać czynności ratunkowe. Zaznaczył, że powinien on wykazywać się empatią wobec cierpienia pacjenta, ale też musi umieć się wobec tego zdystansować, aby we właściwy sposób ratować zdrowie, a niekiedy i życie pacjenta.

Zdaniem Podgórskiego najtrudniejszym aspektem pracy ratownika jest "konsekwencja w utrzymaniu jak najwyższej dyspozycji do udzielania medycznych czynności ratunkowych". - Kwestia bycia cały czas na tym najbardziej optymalnym poziomie, bycia przygotowanym do działania, które niejednokrotnie po przybyciu nas zaskakuje, szczególnie w aspektach dużych zdarzeń, gdzie to wymaga poświęcenia, determinacji i umiejętności podejmowania decyzji - wyjaśniał ratownik.

Podgórski podkreślił, że osoby udzielające pomocy przedszpitalnej nie mają takiego zaplecza, jak osoby pracujące w szpitalach. - Niejednokrotnie jesteśmy sami, musimy podejmować decyzje w oparciu o ograniczony zakres sprzętu, środków medycznych i leków. Zatem umiejętność wykonywania medycznych czynności ratunkowych, wiedzy z tego zakresu, ale i umiejętność dbania o siebie w aspekcie higieny swojej psychiki, swoich emocji, też kondycji fizycznej - te wszystkie elementy muszą ze sobą współgrać - mówił.

Ratownik podkreślił, że największa satysfakcja jest wówczas, gdy uda się uratować pacjenta, szczególnie gdy "był na krawędzi życia i śmierci". - To jest wspaniałe, jeżeli wiemy, że udało się komuś pomóc. Praca w świetnym zespole i umiejętność dogadywania się to jest świetna sprawa - powiedział Podgórski.

We wtorkowych uroczystościach wzięli udział pracownicy systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego z całego kraju; są wśród nich: ratownicy medyczni, pielęgniarki, lekarze systemu i dyspozytorzy medyczni.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH