Ultrasonograficzna ocena tarczycy u zdrowych dzieci w okresie dojrzewania

Podstawowym badaniem obrazowym we współczesnej diagnostyce, oceniającym objętość i morfologię gruczołu tarczowego, jest badanie ultrasonograficzne.

Celem pracy była ultrasonograficzna ocena gruczołu tarczowego u dzieci zdrowych w wieku od 13 do 16 lat z powiatu kieleckiego w zależności od wieku, płci, powierzchni ciała i BMI.

Materiał i metody. Badania ultrasonograficzne tarczycy przeprowadzono u 2040 dzieci w wieku 13-16 lat, prawidłowy obraz stwierdzono u 1924 dzieci (966 dziewcząt i 958 chłopców).

Wyniki. Na podstawie przeprowadzonych badań wykazano, że powierzchnia ciała, BMI i objętość tarczycy zależą od wieku i płci dzieci. Stwierdzono również wyższe wartości badanych parametrów u chłopców w porównaniu z dziewczętami.

Wnioski. Przeprowadzone badania pokazują celowość wykonywania skriningowych badań ultrasonograficznych tarczycy u dzieci zamieszkujących określony region. Na podstawie przeprowadzonych badań można ocenić stan morfologiczny gruczołu tarczowego oraz ustalić normy objętości tarczycy dla populacji dzieci z regionu kieleckiego.

Pełny tekst: http://endokrynologiapediatryczna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH