Uczestnicy marszu przeszli z krakowskiego Magistratu przez Rynek Główny pod okno papieskie przy ul. Franciszkańskiej. Tam uwolnili zielone balony, do których były przyczepione listy chorych na nowotwory krwi.

Wcześniej w Urzędzie Miasta działał punkt informacyjny dla potencjalnych dawców szpiku kostnego, a znani krakowscy aktorzy czytali listy, opisujące przez osoby chore ich nadzieje, marzenia, plany, postanowienia.

II Marsz Nadziei i Życia zorganizowała już po raz drugi Fundacja Podaruj Życie. Jej założycielką jest Urszula Smok, która chorowała na białaczkę i jest po przeszczepie szpiku. Celem Fundacji jest niesienie pomocy chorym na nowotwory krwi, osobom po przeszczepie szpiku, popularyzowanie idei dawstwa szpiku oraz prowadzenie jedynego w Polsce południowej Rejestru Dawców Szpiku.

Przeszczep szpiku kostnego jest jedną z najbardziej skutecznych, ale jednocześnie najdroższą metodą leczenia białaczki. Aby był możliwy, konieczny jest dawca. Najlepszym rozwiązaniem jest posiadanie zgodnego genetycznie dawcy rodzinnego, ale jest to możliwe tylko u ok. 30 proc. chorych. Najczęściej zachodzi konieczność poszukiwania dawcy wśród osób niespokrewnionych.

Szansa doboru dawcy niespokrewnionego o identycznym układzie antygenów zgodności tkankowej jak biorca jest jak 1 do 10-20 tys. Dlatego też, aby banki skutecznie spełniały swoją rolę, muszą posiadać w swoich rejestrach olbrzymią ilość potencjalnych dawców szpiku kostnego.

Obecnie w Polsce jest zarejestrowanych ponad 60 tysięcy osób, natomiast na całym świecie w bankach dawców niespokrewnionych jest zarejestrowanych ok. 13 mln.

Fundacja Podaruj Życie zajmuje się m. in. tworzeniem takiego rejestru - współpracuje przy tym z Krajowym Bankiem Dawców Szpiku we Wrocławiu, poprzez który wchodzi w sieć Banku Światowego. Koszt przebadania jednego dawcy przy większej grupie osób według standardów Banku Światowego wynosi ok. 500-600 zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH