Od przyszłego roku Narodowy Fundusz Zdrowia będzie finansował blokady stosowane w diagnostyce i leczeniu bólu. Postulaty Polskiego Towarzystwa Badania Bólu (PTBB) zostały uwzględnione przez NFZ w zasadach kontraktowania ambulatoryjnej opieki specjalistycznej na 2009 r. i do katalogu porad zabiegowo-diagnostycznych wprowadzono procedurę

Jest to niewątpliwie kolejne zwycięstwo PTBB, które od lat walczy o pełne ucywilizowanie leczenia bólu i było inicjatorem akcji “Nie musi boleć” oraz "Szpital bez bólu”. Ten ostatni program wdrożyło wiele placówek, w tym m.in. lecznice w Opolu, Szpital im. Orłowskiego w Warszawie (przy którym funkcjonuje również poradnia leczenia bólu), Centrum Onkologii w Warszawie... Dołączają do nich kolejne placówki medyczne, występujące o certyfikaty prawniające do stosowania metod i ewentualnego korzystania z dodatkowych funduszy z NFZ.  Z powodzenim funkcjonują w różnych miastach poradnie leczenia bólu przewlekłego. PTBB podaje, że  obecnie działa 16 poradni, które spełniły wymogi określone w regulaminie towarzystwa. 

Warunkami uprawniającymi do ubiegania się o Certyfikat jest rejestracja poradni jako zakładu opieki zdrowotnej. Kierownik poradni musi być członkiem PTBB i lekarzem specjalistą oraz mieć ukończony kurs na temat leczenia bólu. Jeśli nie jest anestezjologiem, to w poradni powinien być zatrudniony anestezjolog. Poradnia musi zatrudniać pielęgniarki. Zobligowana jest również do stosowania metod oceny bólu: ilościowej, jakościowej i psychometrii bólu oraz standardowych metod leczenia - co najmniej po jednej procedurze: anestezjologicznej, farmakologicznej, fizykalnej (neuromodulacyjna /rehabilitacyjna), psychologicznej. Musi być ponadto wyposażona w sprzęt (z atestacją) do resuscytacji, do zabiegów fizykalnych / rehabilitacyjnych / neuromodulacyjnych, do zabiegów anestezjologicznych wraz z należnymi lekami. Jeśli spełnia te warunki uzyskuje Certyfikat PTBB na trzy lata.

Warto przypomnieć, że do grudnia 2008 r. trwa Ogólnopolski Program Skutecznej Kontroli Bólu “Ulga w bólu”, która ma na celu zwiększenie świadomości Polaków nt. standardów skutecznego leczenia przewlekłego bólu o umiarkowanym i dużym stopniu natężenia, by nie cierpieli niepotrzebnie przez wiele lat, jak  pacjenci np. po ciężkich operacjach kręgosłupa zanim trafili do anestezjologa.

Ideą kampanii jest rownież popularyzowanie nowoczesnych i bezpiecznych strategii kontroli bólu z wykorzystaniem drabiny analgetycznej WHO, a także likwidacja mitów i stereotypów związanych z farmakologicznym leczeniem bólu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH