Ukraiński order dla profesora Henryka Skarżyńskiego Prof. Henryk Skarżyński

Prof. Henryk Skarżyński, światowej sławy laryngolog, otrzymał wysoką nagrodę państwową Ukrainy - order "Za Zasługi".

Przyznał mu ją prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko za aktywne działania na rzecz rozwoju stosunków polsko-ukraińskich.

Jak podkreślił ambasador Ukrainy w Polsce Olexander Motyk, prof. Skarżyński „zmienił na lepsze los wielu ukraińskich rodzin zwracając dzieciom z ciężkimi chorobami słuchu i mowy radość normalnego funkcjonowania w społeczeństwie, rodzicom – szczęście z powrotu do zdrowia ich pociech, a państwu ukraińskiemu – zdrowych, młodych obywateli“.

Prof. Henryk Skarżyński jest dyrektorem Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu w Warszawie oraz kierownikiem Międzynarodowego Centrum Słuchu i Mowy w Kajetanach pod Warszawą, w którym przeprowadza się operacje poprawiające słuch.

Razem ze swoim zespołem opracował i wdrożył wiele pionierskich wynalazków, programów badawczych oraz procedur terapeutycznych i rehabilitacyjnych. Przyczyniły się one do szybkiego rozwoju otolaryngologii, audiologii i foniatrii w Polsce.

W 1992 roku prof. Skarżyński przeprowadził pierwszą w Polsce operację wczepienia implantu ślimakowego pacjentowi z całkowitą utratą słuchu. Zapoczątkowało to rozwój programu leczenia całkowitej głuchoty za pomocą implantów ślimakowych.

W 1998 roku profesor, jako pierwszy w Polsce, zaczął leczyć całkowitą głuchotę za pomocą implantów wszczepianych do pnia mózgu. W tym samym roku zainicjował też powszechny program wczesnego wykrywania uszkodzeń słuchu u noworodków i niemowląt, a rok później - oryginalne w skali światowej powszechne badania słuchu, mowy i wzroku przez internet.

W 2002 roku prof. Skarżyński wdrożył opracowaną przez siebie metodę leczenia częściowej głuchoty u dorosłych, a dwa lata później jako pierwszy na świecie zoperował dziecko z takim uszkodzeniem słuchu. W 2003 roku wprowadził w Polsce implanty ucha środkowego, a w ciągu następnych lat kilkadziesiąt innych nowatorskich rozwiązań i wynalazków.

30 lipca 2009 roku prof. Skarżyński wykonał jedną z trzech pionierskich w Europie operacji wszczepienia implantów słuchowych nowej generacji u dzieci przed pierwszym rokiem życia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH