W Centrum Medycyny Doświadczalnej Ślaskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach przeprowadzone zostały w środę i czwartek (21 i 22 stycznia) zabiegi operacyjne na zwierzętach przy użyciu robota Robin Heart. Pierwszy z eksperymentów dokonany został w przestrzeni brzucha świni, gdzie zostały wykonane elementy zabiegu na pęcherzyku żółciowym. Drugi, to była próba operacji na sercu.
Oba eksperymenty zostały uwieńczone sukcesem. Jak stwierdzili lekarze biorący udział w przedsięwzięciu - podstawową odpowiedzią, którą chcieli uzyskać było to, czy można wykonać tego typu operacje narzędziami, jakie dostali do dyspozycji.
Joanna Śliwka, biorąca udział w eksperymentalnej operacji stwierdziła, że Robin Heart Vision właściwie już mógłby wejść na sale operacyjne i być tam bardzo pomocny.
- Moi koledzy i ja poszukujemy usilnie wad instrumentów, które dostaliśmy do dyspozycji - powiedział dziennikarzom na konferencji prasowej dr Romulad Cichoń, kardiochirurg, dyrektor Dolnośląskiego Centrum Chorób Serca Medinet . - Dla mnie jest to fascynujący dzień. Wiem na pewno, że tym robotem będzie można w przyszłości operować serce. Pamiętając o dysproporcjach finansowania tego projektu u nas i podobnych na świecie, przez długi czas byłem sceptykiem, czy jesteśmy w stanie coś takiego zrobić. Przekazuję głęboki ukłon w stronę kolegów inżynierów, którzy w trakcie zaledwie paru lat dogonili świat. Można dziś powiedzieć, że tym urządzeniem w przyszłości będzie można bezpiecznie operować pacjentów.
W czwartek zespół realizujący eksperyment próbował wprowadzić i alokować manipulatory robota w obręb klatki piersiowej świni, w taki sposób, aby można było ocenić i zorientować się dokładnie co do ich możliwości. Lekarze otworzyli za ich pomocą narzędzi, w które wyposażony był Robin Heart, worek osierdziowy. Następnie wykonali próbę symulacji naprawy zastawki trójdzielnej.
Eksperymenty trwały bardzo długo. Każdy z elementów operacji był sprawdzany pod względem medycznym, informatycznym, mechanicznym. - Stąd prosta operacja otwarcia otwarcia worka osierdziowego praktycznie trwała pół dnia - powiedział dr Cichoń.
Ile będą trwały eksperymenty z robotem Robin Heart? Na to pytanie nikt z zespołu uczestniczącego w pierwszej sesji eksperymentalnej urządzenia nie potrafił odpowiedzieć. - To może trwać jeszcze rok, a może dwa lata. Nie wiadomo, czy takich eksperymentów będzie 20 czy 200. Diabeł tkwi w szczegółach. Oczywiście chcielibyśmy zakończyć fazę eksperymentalną jak najszybciej. Byłoby świetnie, aby stało się to już w tym roku, ale nikt z nas nie jest w stanie określić tej perspektywy - stwierdził Cichoń.
- « POPRZEDNIA
- 1
- 2
- NASTĘPNA »
- 15:15 Potencjalnie toksyczne chemikalia z ekranów LCD można znaleźć w domowym kurzu
- 14:30 Wstrzymane szczepienia przeciw HPV w programach samorządowych
- 14:09 U pacjentów kardiologicznych występują coraz liczniejsze choroby współistniejące
- 14:02 Ministerstwo Zdrowia o wycofaniu rozporządzenia nt. standardu rachunku kosztów
- 13:50 Bydgoszcz: lekarz i były poseł PO informuje o "kluczowej zmianie" w możliwości powołania uniwersytetu medycznego
- 13:23 Co na styczniowej liście leków refundowanych? MZ ogłasza kilka nowości, w tym dla diabetyków
- 12:40 Ministerstwo Zdrowia przedstawiło styczniową listę refundacyjną
- 1 Sondaż CBOS: strażak i pielęgniarka wygrywają w rankingu prestiżu zawodów
- 2 Badania kliniczne: jest program, będzie ustawa. Otwieramy nowy rozdział?
- 3 Sejm ekspresowo zdecydował o przesunięciu z budżetu 2 mld zł na NFZ
- 4 Szpitale "przechowalnią" seniorów w czasie świąt. Lekarz: to powszechne
- 5 Rada Programowa HCC 2020: poprawa zdrowia Polaków wymaga współpracy kilku ministerstw
- 6 Spożywanie posiłków w 10-godzinnym "oknie żywieniowym" przynosi dobre efekty zdrowotne
- 7 Eksperci: genetyka to przyszłość medycyny, ale za mało w nią inwestujemy
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych