W Centrum Medycyny Doświadczalnej Ślaskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach przeprowadzone zostały w środę i czwartek (21 i 22 stycznia) zabiegi operacyjne na zwierzętach przy użyciu robota Robin Heart. Pierwszy z eksperymentów dokonany został w przestrzeni brzucha świni, gdzie zostały wykonane elementy zabiegu na pęcherzyku żółciowym. Drugi, to była próba operacji na sercu.

Oba eksperymenty zostały uwieńczone sukcesem. Jak stwierdzili lekarze biorący udział w przedsięwzięciu - podstawową odpowiedzią, którą chcieli uzyskać było to, czy można wykonać tego typu operacje narzędziami, jakie dostali do dyspozycji.

Joanna Śliwka, biorąca udział w eksperymentalnej operacji stwierdziła, że Robin Heart Vision właściwie już mógłby wejść na sale operacyjne i być tam bardzo pomocny.

- Moi koledzy i ja poszukujemy usilnie wad instrumentów, które dostaliśmy do dyspozycji - powiedział dziennikarzom na konferencji prasowej  dr Romulad Cichoń, kardiochirurg, dyrektor Dolnośląskiego Centrum Chorób Serca Medinet . - Dla mnie jest to fascynujący dzień. Wiem na pewno, że tym robotem będzie można w przyszłości operować serce. Pamiętając o dysproporcjach finansowania tego projektu u nas i podobnych na świecie, przez długi czas byłem sceptykiem, czy jesteśmy w stanie coś takiego zrobić. Przekazuję głęboki ukłon w stronę kolegów inżynierów, którzy w trakcie zaledwie paru lat dogonili świat. Można dziś powiedzieć, że tym urządzeniem w przyszłości będzie można bezpiecznie operować pacjentów.

W czwartek zespół realizujący eksperyment próbował wprowadzić i alokować manipulatory robota w obręb klatki piersiowej świni, w taki sposób, aby można było ocenić i zorientować się dokładnie co do ich możliwości. Lekarze otworzyli za ich pomocą narzędzi, w które wyposażony był Robin Heart, worek osierdziowy. Następnie wykonali próbę symulacji naprawy zastawki trójdzielnej.

Eksperymenty trwały bardzo długo. Każdy z elementów operacji był sprawdzany pod względem medycznym, informatycznym, mechanicznym. - Stąd prosta operacja otwarcia otwarcia worka osierdziowego praktycznie trwała pół dnia - powiedział dr Cichoń.

Ile będą trwały eksperymenty z robotem Robin Heart? Na to pytanie nikt z zespołu uczestniczącego w pierwszej sesji eksperymentalnej urządzenia nie potrafił odpowiedzieć. - To może trwać jeszcze rok, a może dwa lata. Nie wiadomo, czy takich eksperymentów będzie 20 czy 200. Diabeł tkwi w szczegółach. Oczywiście chcielibyśmy zakończyć fazę eksperymentalną jak najszybciej. Byłoby świetnie, aby stało się to już w tym roku, ale nikt z nas nie jest w stanie określić tej perspektywy - stwierdził Cichoń.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH