USA: spór o dostęp do tańszego leczenia zwyrodnienia plamki Zwyrodnienie plamki żółtej jest chorobą, która wysuwa się na pierwsze miejsce wśród przyczyn praktycznej ślepoty u pacjentów po 65. roku życia

Od 2010 r. leczenie lucentisem wysiękowej postaci zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem (AMD) miało być finansowane w ramach programu terapeutycznego.

Ostatecznie nie zostało ujęte w planach Narodowego Funduszu Zdrowia na przyszły rok. Powodem jest brak pieniędzy w budżecie płatnika. Alternatywą dla pacjentów jest tańszy avastin,  stosowany wprawdzie w AMD, ale poza wskazaniem . Jednak podawanie tego produktu wciąż wzbudza spore emocje – jak się okazuje – nie tylko w Polsce...

W Stanach Zjednoczonych dotychczasowa praktyka stosowania zamiennie obu produktów może zostać niebawem zmieniona. Z tego powodu część ekspertów zapowiada znaczny wzrost wydatków federalnego funduszu Medicare.

Avastin – zarejestrowany w raku jelita grubego, jednak o podobnej do lucentisu budowie – jest lekiem dużo tańszym, ze względu na ogromne różnice w wielkości dawek w terapii AMD i raka jelita. W raku jelita lek stosuje się w dawce od 300 mg do 700 mg co 2 tygodnie, do leczenia AMD wystarczy podać 2 mg.

Porównanie cen

W USA jedna iniekcja lucentisem kosztuje ok. 2 tys. dolarów. Avastin zaś, który jest przepakowywany w ampułkostrzykawki przez sieć apteczną The Apothecary Shops, kosztuje 30-50 dolarów za iniekcję.

Do niedawna lekarze w Stanach Zjednoczonych mieli możliwość wyboru terapii. American Academy of Ophthalmology (AAO – Amerykańskie Towarzystwo Okulisyczne) szacuje, że na około 1 milion iniekcji rocznie, połowa z nich dotyczyła podania avastinu, połowa lucentisu – w zależności od preferencji pacjenta i zasobności jego portfela – wszak koszt terapii spadał z 24 tys. (lucentis) do 900 dolarów (avastin).

Zasadą funkcjonowania systemu Medicare (program publicznej służby zdrowia dla osób starszych) jest bowiem to, że lekarz, który ma podpisaną umowę z tym płatnikiem, otrzymuje zwrot za kupiony lek, według stawek ustalonych przez Medicare. Współpłatność pacjenta wynosi 20 procent ceny świadczenia. W tym przypadku – 400 dolarów za iniekcję lucentisem i 9 dolarów za dawkę avastinu.

Kod opłaty

Dotąd za użycie avastinu w leczeniu AMD lekarze mogli dostać zwrot około 50 dolarów. Od 2 października br. Medicare wprowadził specjalny kod opłaty (billing code) tylko dla małych dawek avastinu. Teraz płatnik zwraca 1,24 dolara za 0.025 mg, co daje ok. 7,2 dolara za dawkę. To oznacza, że lekarz stosujący avastin musi dopłacić z własnej kieszeni różnicę w cenie leku. Rzecznik Medicare wyjaśnił, że nowa wycena uwzględnia jedynie koszt leku, a nie jego przepakowania.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH