USA: plan kwarantanny dla żołnierzy powstanie w ciągu 15 dni   Fot. Archiwum

Minister obrony USA Chuck Hagel zatwierdził w środę (29 października) rekomendację dowódców wojskowych w sprawie objęcia obowiązkową 21-dniową kwarantanną wszystkich żołnierzy amerykańskich, wracających z Afryki Zachodniej.

Decyzja ta wykracza poza środki ostrożności, rekomendowane przez administrację Baracka Obamy dla cywilów. Prezydent przyznał jednak, że sytuacja żołnierzy jest nieco inna niż cywilów, m.in. dlatego że nie udają się do Afryki Zachodniej z wyboru. Cywilni lekarze i pielęgniarki są po powrocie poddawani obserwacji, ale nie izoluje się ich, jeśli nie wykazują objawów choroby.

USA we wrześniu ogłosiły plan pomocy w walce z ebolą, obejmujący wysłanie do Afryki Zachodniej do 4 tys. żołnierzy z zadaniem budowy ośrodków dla chorych oraz szkolenia pracowników ochrony zdrowia. Obecnie zadanie to wykonuje w Liberii i Senegalu nieco ponad tysiąc amerykańskich żołnierzy, przy czym z założenia nie powinni oni mieć bezpośredniego kontaktu z chorymi.

W ciągu 15 dni ma zostać opracowany szczegółowy plan kwarantanny dla żołnierzy. Zdaniem Hagla 21-dniowa izolacja, którą nazwał "kontrolowanym monitoringiem", jest rozważnym rozwiązaniem. Zaplanowano zarazem przegląd tego programu po 45 dniach, by ocenić, czy powinien być kontynuowany.

Już w poniedziałek żołnierzy USA, którzy w Afryce Zachodniej pracowali przy budowie infrastruktury w ramach walki z ebolą, odizolowano po powrocie w bazie wojskowej we Włoszech, mimo że u żadnego nie wystąpiły objawy choroby. Pentagon zapowiedział wtedy, że w nadchodzących dniach izolacją zostaną objęte kolejne dziesiątki żołnierzy powracających z Afryki Zachodniej.

Kilka stanów USA zarządziło obowiązkowe objęcie 21-dniową kwarantanną personelu medycznego powracającego z krajów Afryki Zachodniej dotkniętych epidemią eboli. Natychmiast pojawiły się głosy krytykujące sięgnięcie po taki środek. Wskazywano, że może to powstrzymać pracowników sektora medycznego przed udawaniem się do Afryki Zachodniej, by pomagać chorym.

Według najnowszych danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ebolą zakaziło się już ponad 13,7 tys. osób, a zmarło ok. 5 tys. WHO zastrzega, że dane te nie uwzględniają znaczącej zapewne liczby nieznanych lub niezgłoszonych przypadków eboli.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH