PAP, Reuters/Rynek Zdrowia | 29-04-2009 13:04

USA: pierwsza ofiara świńskiej grypy

W Stanach Zjednoczonych zmarła pierwsza ofiara wirusa świńskiej grypy.

Ofiarą wirusa AH1N1 jest 23-miesięczne dziecko ze stanu Teksas. Zgon dziecka potwierdziły władze USA. Maluch jest Meksykaninem i był leczony w szpitalu amerykańskim.

- Mogę potwierdzić bardzo smutne wieści z Teksasu - z powodu wirusa H1N1 umarło tam dziecko - mówi dyrektor CDC Richard Besser.

Jest to pierwszy przypadek śmierci chorego zakażonego wirusem, spoza Meksyku.

- Grypa jest bardzo poważną infekcją i każdy wirus jest inny, więc trudno przewidzieć rozwój wypadków, ale patrząc na to, co się dzieje w Meksyku przewidywaliśmy, że będziemy mieli do czynienia z wieloma ciężkimi infekcjami, a nawet zgonami – dodaje Besser.

Władze USA potwierdziły 65 przypadków zarażenia się wirusem tzw. świńskiej grypy. Większość z chorych ma łagodne objawy, jednak w Kalifornii i Meksyku hospitalizowano pięć osób.

Wcześniej informacje o zgonach pochodziły wyłącznie z Meksyku, gdzie bazując na symptomach i wstępnych testach poinformowano, że zmarło 159 osób. Na razie WHO potwierdziło siedem zgonów z powodu świńskiej grypy, informuje PAP.

 - Grypa jest bardzo poważną infekcją i każdy wirus jest inny, więc trudno przewidzieć rozwój wypadków, ale patrząc na to, co się dzieje w Meksyku przewidywaliśmy, że będziemy mieli do czynienia z wieloma ciężkimi infekcjami, a nawet zgonami - dodał Besser.

Na walkę z wirusem Amerykanie przeznaczają duże pieniądze, ale prezydent Barack Obama już poprosił o dodatkowe półtora miliarda dolarów na uzupełnienie strategicznych zapasów leków antywirusowych oraz na prace nad szczepionką.

Mimo tak wielkich nakładów szef amerykańskiego Centrum Kontroli i Prewencji Chorób Richard Besser przygotowuje jednak Amerykanów na ofiary śmiertelne. Z drugiej jednak strony amerykańskie władze zwracają uwagę, że zwykła grypa zabija co roku w USA średnio 35 tysięcy osób.