USA: 40 lat minęło - jaki postęp w leczeniu raka?

Od czasu ogłoszenia przez prezydenta Stanów Zjednoczonych Richarda Nixona "wojny z rakiem", na początku lat 70. XX w., nastąpił ogromny postęp w leczeniu nowotworów złośliwych - stwierdza raport American Society of Clinical Oncology (ASCO).

Raport opublikowano z okazji 40. rocznicy podpisania przez Nixona "National Cancer Act of 1971".

Dr Michael Link, prezydent ASCO i onkolog dziecięcy Stanford University przekonuje, że o postępie w walce z nowotworami świadczy spadek liczby zgonów z powodu chorób nowotworowych oraz zwiększenie do 80 proc. skuteczności ich leczenia wśród dzieci.

- Jesteśmy w stanie jeszcze bardziej poprawiać skuteczność terapii - powiedział podczas telekonferencji dr Neal Meropol, jeden z autorów raportu. - Warunkiem jest umiejętne wykorzystanie nowych celów terapeutycznych. Wtedy lepsza będzie zarówno wydajność, jak i skuteczność leczenia raka - dodał.

Według raportu, największe nadzieje na dalszy postęp w walce z rakiem są związane z medycyną spersonalizowaną, polegającą na indywidualnym dobieraniu terapii do każdego chorego. Te same leki pomagają bowiem jednym pacjentom, a u innych w ogóle nie działają.

W nowoczesnej terapii nie tyle ważne jest to, gdzie guz jest zlokalizowany, ale jaki jest jego profil genetyczny. To on decyduje o tym, jakie leki mogą być pomocne u konkretnego chorego. Dzięki testom genetycznym coraz częściej można też określić, jak bardzo nowotwór jest agresywny i jak duże jest ryzyko, że może wywołać przerzuty.

Dalsza poprawa skuteczności terapii będzie zatem zależała od postępu w badaniach nad biologią nowotworów - podkreślają autorzy raportu. 

Prezydent Stanów Zjednoczonych Richard Nixon podpisał "National Cancer Act" 23 grudnia 1971 r., co zapoczątkowało "wojnę z rakiem". Wtedy jej celem było wyeliminowanie raka jako choroby śmiertelnej. Amerykańscy uczeni mieli się uporać z nią najpóźniej do końca minionego stulecia.

Dziś eksperci podkreślają, że ten dokument przyczynił się do postępu w badaniach na chorobami nowotworowymi, dzięki którym zwiększono skuteczność leczenia wielu odmian raka. W 2000 r. dr Steven Rosenberg, który był wtedy naczelnym chirurgiem National Cancer Institute, powiedział, że 50 proc. nowotworów jest już uleczalnych dzięki skojarzonemu zastosowaniu chirurgii, radioterapii i chemioterapii.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH