UOKiK: 35 proc. solariów nie spełnia norm emisji promieniowania UV

W I kwartale br. Inspekcja Handlowa sprawdziła 103 urządzenia opalające w 66 salonach opalania, zakładach kosmetycznych, fryzjerskich i gabinetach masażu. Ustalono, że 35 proc. skontrolowanych urządzeń opalających przekracza dopuszczalny poziom promieniowania lamp.

Najwięcej nieprawidłowości dotyczyło braku obowiązkowego ostrzeżenia przed negatywnymi dla zdrowia skutkami. Zgodnie z normą europejską, w każdym solarium powinny znaleźć się takie informacje.

W 36 urządzeniach (35 proc. skontrolowanych) stwierdzono przekroczony poziom promieniowania UV - nawet do 3,5 krotnego przekroczenia parametru normy. W porównaniu z 2011 r. poprawiło się jednak bezpieczeństwo opalających się - podczas poprzedniej kontroli z powodu przekroczenia promieniowania UV zakwestionowano 75 proc. zbadanych łóżek. Wykryty wówczas największy poziom promieniowania aż pięciokrotnie przewyższał dopuszczalną normę.

W przypadku stwierdzenia przekroczenia poziomu promieniowania UV w urządzeniach opalających, inspektorzy IH najpierw umożliwiają kontrolowanym podjęcie działań naprawczych. Jeżeli właściciele salonów opalania dobrowolnie nie usuną naruszeń, inspektorzy mogą wydać decyzje zarządzające wstrzymanie świadczenia usług do czasu usunięcia zagrożenia dla bezpieczeństwa konsumentów. W 2013 r. wszyscy skontrolowani dobrowolnie wyeliminowali nieprawidłowości.

Ryzyko zachorowania na czerniaka złośliwego jest - w przypadku osób, które korzystają z solariów - o 20 proc. większe - przypominają eksperci Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Zwracają też uwagę, że urządzeń opalających nie unika około 10 proc. populacji Europy i USA. WHO opracowała zasady racjonalnego korzystania z solariów. Jednym z przeciwwskazań jest wiek poniżej 18 lat. Opalanie się w solarium nie jest także zalecane m.in. osobom z piegami, dużą liczbą znamion oraz takim, u których w dzieciństwie występowały poparzenia słoneczne.

W ocenie WHO osoby korzystające z solariów powinny podpisywać druk świadomej zgody. 

Polskie przepisy nie regulują, kto może opalać się w solarium. Jak mówił nam wcześniej prof. Andrzej Kaszuba, krajowy konsultant w dziedzinie dermatologii i wenerologii, niektórzy rodzice wręcz zachęcają do tego swoje dzieci.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH