W wielu krajach rozwijających się znacznie obniżyły się wskaźniki umieralności wśród dzieci, wciąż jednak nie widać wyraźnej poprawy w redukcji śmiertelności matek - wynika z najnowszego raportu UNICEF.

Jak poinformowała w środę PAP Zofia Dulska z UNICEF Polska, najnowszy raport dotyczący sytuacji dzieci na świecie, którego tematem przewodnim jest w tym roku zdrowie matek i noworodków, zwraca uwagę na problemy, z jakimi zmagają się kobiety w ciąży i małe dzieci w krajach rozwijających się.

Z raportu wynika, że u kobiet z krajów najsłabiej rozwiniętych ryzyko śmierci na skutek powikłań okołoporodowych jest 300 razy wyższe niż u kobiet mieszkających w krajach rozwiniętych. Dziecko urodzone w kraju rozwijającym się jest 14 razy bardziej narażone na śmierć w pierwszym miesiącu życia niż dziecko z kraju rozwiniętego. W raporcie zwrócono uwagę, że zdrowie i szanse na przeżycie matek i ich nowonarodzonych dzieci są ze sobą ściśle powiązane, dlatego noworodki czerpią korzyści także z wielu świadczeń chroniących matki.

- Każdego roku ponad pół miliona kobiet umiera na skutek ciąży lub komplikacji poporodowych, w tym ponad 70 tys. dziewczynek i młodych kobiet między 15 a 19 rokiem życia - powiedziała dyrektor generalny UNICEF Ann M. Veneman podczas inauguracji raportu w Johannesburgu. Przypomniała, że od 1990 r. komplikacje w czasie ciąży i porodu zabiły 10 mln kobiet.

Według publikacji, mimo że w ostatnich latach w wielu krajach rozwijających się dokonał się ogromny postęp w obniżaniu wskaźników umieralności wśród dzieci, wciąż nie widać wyraźnej poprawy w redukcji śmiertelności matek.

W latach 1990-2007 w Nigrze i Malawi śmiertelność dzieci poniżej 5 roku życia obniżona została o połowę, a w Angoli wskaźnik umieralności spadł z 258 do 158 na 100 tys. żywych urodzeń. W Indonezji śmiertelność do 5 roku życia zmniejszyła się do jednej trzeciej poziomu z 1990 r., natomiast w Bangladeszu o ponad połowę.

Podczas gdy w skali globalnej wskaźniki szans na przeżycie dzieci poniżej 5 roku życia poprawiają się, ryzyko, w obliczu którego stają niemowlęta w pierwszych 28 dniach życia, w wielu krajach pozostaje na bardzo wysokim poziomie.

W raporcie UNICEF alarmuje, że brak zmian na lepsze jeśli chodzi o zagrożenia dla zdrowia kobiet, wyjątkowo podatnych na zachorowania podczas porodu i w pierwszych dniach po narodzinach dziecka.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH