UNICEF o śmiertelności kobiet wskutek komplikacji okołoporodowych

Z okazji Dnia Matki UNICEF przypomina, że na świecie co minutę jedna kobieta umiera z powodu komplikacji okołoporodowych.

Około 99 proc. przypadków zgonów na skutek ciąży i jej powikłań zdarza się w krajach rozwijających się.

Matka z kraju rozwijającego się jest 300 razy bardziej narażona na śmierć na skutek powikłań okołoporodowych niż mieszkanka Unii Europejskiej. W krajach rozwijających się ryzyko śmierci w czasie ciąży lub niedługo po porodzie wynosi 1 do 76, w porównaniu z prawdopodobieństwem 1 do 8 tys. w krajach rozwiniętych. Każdego roku ponad pół miliona kobiet umiera na skutek ciąży lub komplikacji poporodowych. Niemal we wszystkich przypadkach ich życie mogła uratować odpowiednia opieka lekarska.

Na każdą matkę, która umiera, przypada 20 kolejnych chorych lub z rozległymi obrażeniami, mającymi często długotrwałe konsekwencje. Zarówno matka, jak i niemowlę, są najbardziej zagrożone podczas pierwszych dni i tygodni po narodzinach.

Od 1990 r. komplikacje w czasie ciąży i porodu zabiły 10 milionów kobiet. Mimo że w ostatnich latach w wielu krajach rozwijających się nastąpił ogromny postęp w obniżaniu wskaźników umieralności wśród dzieci, wciąż nie widać wyraźnej poprawy w redukcji śmiertelności matek.

Kraje, w których ryzyko śmierci matki jest największe, to: Niger, Afganistan, Sierra Leone, Czad, Angola, Liberia, Somalia, Demokratyczna Republika Konga, Gwinea Bissau i Mali.

UNICEF zwraca uwagę, że aby ratować życie matek i ich nowonarodzonych dzieci, potrzebny jest cały system podstawowej opieki zdrowotnej, który zapewniałby ciągłość leczenia w domu, w lokalnej społeczności i w łatwo dostępnych punktach medycznych. Niezwykle istotna jest także edukacja dziewczynek. Wszędzie tam, gdzie udało się wdrożyć system wzmacniający pozycję kobiety, dający jej ochronę i edukację, śmiertelność matek spadła.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH