UNICEF: niemal 6 mln dzieci rocznie umiera przed swoimi piątymi urodzinami Niemal 6 mln dzieci rocznie umiera, Fot. archiwum

UNICEF apeluje o wsparcie najbardziej potrzebujących. Jeśli do tego nie dojdzie do 2030 r. o 68 mln. wzrośnie liczba dzieci, które umrą z powodu chorób, którym potrafimy zapobiegać.

Wzrośnie również liczba dzieci niedożywionych. W tej grupie ucierpi o 119 mln więcej niż dotychczas.

Raport UNICEF "Progress for Children: Beyond Averages" przedstawia wnioski z realizacji Milenijnych Celów Rozwoju - to deklaracja przyjęta w 2000 r. przez przywódców 189 państw na szczycie Organizacji Narodów Zjednoczonych. Wynika z nich, że jeśli społeczność międzynarodowa w ciągu najbliższych 15 lat nie dołoży starań, by wesprzeć najbardziej potrzebujących, ucierpią miliony dzieci.

Osiem zobowiązujących ich celów to wyeliminowanie skrajnego ubóstwa i głodu, zapewnienie powszechnego nauczania na poziomie podstawowym, równość płci i awans społeczny kobiet, ograniczenie umieralności dzieci, poprawa opieki zdrowotnej nad matkami, walka z AIDS i malarią, ochrona środowiska naturalnego a także zbudowanie globalnego partnerstwa między narodami na rzecz rozwoju. Termin realizacji celów został określony na 2015 rok.

Z raportu wynika, że mimo istotnych osiągnięć, niemal 6 mln dzieci rocznie umiera przed swoimi piątymi urodzinami, 289 tys. kobiet każdego roku umiera w trakcie porodu, a 58 mln dzieci i nie chodzi do szkoły.

Jednocześnie organizacja podaje co do tej pory udało się osiągnąć. To m.in. spadek o połowę umieralności dzieci poniżej 5. roku życia (z 90 do 43 przypadków na 1000 żywych urodzeń); zmniejszenie o 41 proc. liczby dzieci niedożywionych; o 45 proc. zmniejszył się też wskaźnik umieralności matek, a około 2,6 mld ludzi uzyskało dostęp do źródeł wody pitnej.

UNICEF przypomina, że światowi przywódcy wkrótce wyznaczą Cele Zrównoważonego Rozwoju, które zastąpią Cele Milenijne. Według organizacji dobro najbardziej pokrzywdzonych dzieci powinno być w pierwszej kolejności brane w nich pod uwagę.

"Usprawniony proces gromadzenia danych może pomóc w identyfikacji dzieci najbardziej narażonych na wykluczenie. Lepszy system edukacji, opieki medycznej i społecznej są kluczowe w zapewnieniu pomocy większej liczbie dzieci. Korzyści zarówno krótko- jak i długoterminowe mogą również przynieść mądre inwestycje dostosowane do potrzeb najbardziej pokrzywdzonych dzieci" - czytamy w komunikacie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH