UNICEF i WHO apelują ws. szczepień przeciwko polio na Ukrainie WHO wskazuje, że wirus może rozprzestrzenić się, stanowiąc zagrożenie dla 1,8 mln dzieci na Ukrainie Fot. Archiwum RZ

Na początku września poinformowano o dwóch przypadkach polio na Ukrainie. UNICEF i WHO zaapelowały o przeprowadzenie w tym kraju akcji szczepień, przypominając, że już jeden przypadek polio może spowodować rozprzestrzenienie się choroby.

Na polio zachorowały dzieci w wieku 10 miesięcy i 4 lat mieszkające w obwodzie zakarpackim, w południowo-zachodniej części Ukrainy. Nie były one zaszczepione.

"Wirus może rozprzestrzenić się w kraju, stanowiąc zagrożenie dla 1,8 mln dzieci" - alarmują UNICEF i Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Organizacje apelują o przeprowadzenie szeroko zakrojonej akcji szczepień przeciwko polio. "Ochroni ona dzieci przed chorobą, paraliżem, a nawet śmiercią" - przekonują.

Międzynarodowe wytyczne wskazują, że już jeden przypadek polio może spowodować rozprzestrzenienie się choroby, dlatego konieczne jest podjęcie natychmiastowych działań.

"Niski poziom wyszczepialności dzieci na Ukrainie zagraża ich zdrowiu, a rozprzestrzenianie się choroby może zostać powstrzymane dzięki kampanii szczepień, podczas której dzieci otrzymają 3 dawki doustnej szczepionki przeciwko polio" - czytamy w komunikacie przesłanym przez organizacje. UNICEF, dzięki wsparciu rządu Kanady, zapewnił 3,7 mln dawek szczepionki przeciwko polio. WHO potwierdziła, że szczepionki te są całkowicie bezpieczne i gotowe do użycia.

"Im dłużej pozwolimy na to, aby wirus polio był obecny na Ukrainie, tym większe ryzyko rozprzestrzeniania się choroby. Apelujemy do decydentów i pracowników służby zdrowia na Ukrainie o podjęcie natychmiastowych działań i szczepienie wszystkich dzieci, co pozwoli zahamować rozprzestrzenianie się wirusa" - przekonuje dyrektor regionalna WHO w Europie Zsuzsanna Jakab.

Według informacji Głównego Inspektoratu Sanitarnego w 2014 r. zaledwie połowa dzieci na Ukrainie była w pełni zaszczepiona przeciwko polio i innym chorobom zwalczanym drogą szczepień. W związku z sytuacją w tym kraju GIS wzywa osoby, które nie ukończyły 19. roku życia oraz nie zrealizowały pełnego cyklu szczepień zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych obowiązującym w Polsce, do uzupełnienia szczepień przeciwko polio.

Zgodnie z zaleceniami WHO wszystkie osoby podróżujące do regionów, w których potwierdzono występowanie poliowirusów, powinny być w pełni zaszczepione przeciwko polio. GIS podkreśla, że podczas pobytu na Ukrainie należy zachować podstawowe zasady higieny obowiązujące w życiu codziennym i podczas wyjazdów zagranicznych.

Poliomyelitis, czyli choroba Heinego-Medina to ostra choroba zakaźna wywoływana przez poliowirusy. Dostają się one do organizmu przez usta lub nos, po czym namnażają się w jelitach i przedostają się do krwi, która przenosi je do innych części ciała. Jeżeli wirusy dostaną się do ośrodkowego układu nerwowego, mogą wywoływać uszkodzenie nerwów, prowadzące do niedowładu lub porażenia mięśni. Okres wylęgania choroby wynosi od 7 do 14 dni.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH