UNAIDS: w Afryce spada liczba zakażonych HIV

Stosowanie prezerwatyw oraz mniejsza liczba partnerów seksualnych powodują, że mieszkańcy Afryki są sprawcami rewolucji w zapobieganiu HIV.

Tak wynika z raportu UNAIDS, agencji ONZ walczącej z AIDS/HIV, który przedstawiono we wtorek (13 lipca) w Genewie, tuż przed 18. Międzynarodową Konferencją ds. AIDS, która w dniach 18-23 lipca odbędzie się w Wiedniu. Na świecie ok. 5 mln młodych ludzi w wieku od 15 do 24 lat jest zakażonych wirusem HIV, a prawie 80 procent z nich żyje w Afryce subsaharyjskiej.

Według raportu w 16 z 25 najbardziej dotkniętych HIV krajach spada liczba zarażeń tym wirusem wśród młodych ludzi. Największy spadek odnotowano w Kenii. Wiele państw jest na dobrej drodze, by do końca 2010 roku zmniejszyć o 25 procent wskaźnik występowania HIV/AIDS wśród osób w wieku od 15 do 24 lat. Botswana, Wybrzeże Kości Słoniowej, Etiopia, Kenia, Malawi, Namibia i Zimbabwe już osiągnęły ten cel, a najprawdopodobniej uda się to zrobić  także w Burundi, Lesoto, Ruandzie, Suazi, na Bahamach oraz na Haiti.

Młodzi ludzie w 13 z 25 krajów dłużej czekają na rozpoczęcie współżycia oraz coraz częściej stosują prezerwatywy. W ponad połowie z 25 krajów młodzi mają również mniej partnerów seksualnych.

UNAIDS apeluje do rządów na całym świecie o wprowadzenie kompleksowych programów ws. edukacji seksualnej oraz większego dostępu do testów na występowanie wirusa HIV. Rządy powinny również dbać o szeroką dostępność metod zapobiegawczych, takich jak prezerwatywy.

Z raportu wynika, że w 2008 roku doszło do 900 tys. nowych zakażeń wśród młodych ludzi. Większość przypadków dotyczyła młodych kobiet z Afryki.

UNAIDS w listopadzie ub. roku podało, że pod koniec 2008 roku ok. 33,4 mln ludzi na świecie było zarażonych wirusem HIV.

Podobał się artykuł? Podziel się!

IX EUROPEJSKI KONGRES GOSPODARCZY

10-12 maja 2017 • Katowice • Międzynarodowe Centrum Kongresowe i Spodek

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH