UE wymaga od polskich ratowników potwierdzenia kwalifikacji

Polscy ratownicy medyczni, aby rozpocząć pracę w państwach UE muszą zdać dodatkowe testy lub odbyć staż za granicą. Pozyskane przez naszych specjalistów dyplomy w kraju nie są automatycznie uznawane przez inne kraje.

W tej sprawie w resorcie zdrowia interweniowała posłanka Anna Bańkowska (SLD).

W interpelacji skierowanej do ministra zdrowia posłanka wskazuje, że zgodnie z art. 10 ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym (Dz. U. Nr 191, poz. 1410, z późn. zm.) zawód ratownika medycznego może wykonywać osoba, która, m.in.: posiada dyplom wydany w państwie innym niż państwo członkowskie Unii Europejskiej oraz ma kwalifikacje do wykonywania zawodu ratownika medycznego nabyte w państwie członkowskim UE.

Jak zaznacza Bańkowska, w Polsce zawód ratownika medycznego wykonują zarówno absolwenci polskich uczelni, jak i zagranicznych. Tymczasem absolwenci naszych uczelni, aby podjąć zatrudnienie w zawodzie za granicą, muszą na nowo przechodzić odpowiednie kursy i szkolenia

Ministerstwo Zdrowia twierdzi, że nie ma wpływu na tę niekorzystną sytuację.  W odpowiedzi na interpelację posłanki Bańkowskiej wiceminister zdrowia Marek Haber, przyznaje, że poszczególne państwa mają pełną autonomię w kwestii tworzenia własnych systemów opieki zdrowotnej.

Skutkiem tego jest brak harmonizacji tych systemów, z czego mogą wynikać także różnice w zakresach kompetencji i wymagań kwalifikacyjnych dotyczących poszczególnych zawodów.

- Jeżeli np. materiał objęty programem kształcenia i szkolenia, które wnioskodawca odbył, znacznie różni się od tego, którego opanowanie jest warunkiem otrzymania dyplomu wymaganego w przyjmującym państwie członkowskim, państwo to może wymagać od wnioskodawcy odbycia stażu adaptacyjnego o długości nieprzekraczającej trzech lat lub przystąpienia do testu sprawdzającego umiejętności - czytamy w odpowiedzi wiceministra.

Zdaniem resortu zdrowia te niedogodności jednak nie blokują krajowym ratownikom drogi do pracy za granicą. Co więcej, nie wszyscy ubiegający się o pracę muszą potwierdzać ponownie swoje kwalifikacje.

Jak wskazuje Haber, z danych Komisji Europejskiej wynika, że tylko w Wielkiej Brytanii na 33 rozpatrywane wnioski, w 22 przypadkach kwalifikacje ratowników zostały rozpatrzone pozytywnie, 11 jest w trakcie rozpatrywania; w Danii na 72 wnioski 66 jest w trakcie rozpatrywania, zapadło 6 decyzji negatywnych, w Austrii wszystkie 4 wnioski zostały rozpatrzone pozytywnie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH