UE: rośnie liczba narkotyków syntetycznych

W 2011 r. zidentyfikowano rekordową liczbę nowych syntetycznych narkotyków. Najwięcej jednak ludzi w Unii Europejskiej sięga po konopie, a najgroźniejsza pozostaje heroina.

W dorocznym raporcie opublikowanym w Lizbonie Europejskie Obserwatorium Narkotyków i Uzależnień (EMCDDA) poinformowało o wykryciu na rynku 49 nowych substancji, co jest rekordową liczbą już trzeci rok z rzędu. Rok temu nowych syntetycznych substancji psychoaktywnych zidentyfikowano 41. Są one w większości produkowane w Chinach oraz Indiach i sprzedawane przez internet.

Sprzedawano je, w większości pod postacią udającą legalne produkty, w około 700 sklepach internetowych. Liczba takich sklepów, znanych jako "smart shops", rośnie lawinowo; od zeszłego roku wzrosła niemal dwukrotnie.

EMCDDA podaje, że w 2010 roku zidentyfikowała 170 stron internetowych oferujących substancje psychoaktywne, w 2011 r. - ich liczba wzrosła do 314.

Szacunkowe dane wskazują, że konopie indyjskie pozostają najczęściej stosowanym narkotykiem w Europie. Chociaż raz w życiu zażyło je 80,5 mln osób w wieku 15-64 lat, czyli 23,7 proc. dorosłych, w ciągu ostatniego roku sięgnęło po nie ok. 23 mln osób (6,8 proc.), natomiast w ciągu ostatniego miesiąca - 12 mln (3,6 proc.) - podaje EMCDDA.

W 2010 roku skonfiskowano w Europie 564 ton żywicy konopnej, 106 ton ziela i 3,1 mln krzaków. Średnia cena haszyszu wahała się od 3 do 17 euro za gram, ziela - od 3 do 25 euro.

Drugie miejsce zajęła kokaina, nawet jeśli zwiększonego poziomu jej konsumpcji nie odnotowano w części krajów Unii. Zażyło ją po raz pierwszy w życiu około 15,5 mln ludzi (4,6 proc.), około 4 mln (1,2 proc.) używało jej w ciągu roku, a 1,5 mln (0,5 proc.) - w ciągu miesiąca.

Około 11,5 mln (3,4 proc.) ludzi w UE po raz pierwszy w życiu zażyło ecstasy, a sięgało po nią w ciągu roku około 2 mln (0,6 proc.). Dokonano 9300 konfiskat tego środka - łącznie 3,9 mln tabletek. Średnia cena jednej tabletki to 4-9 euro.

Amfetaminę zażyło po raz pierwszy w życiu około 13 mln (3,8 proc.) ludzi, a około 2 mln (0,6 proc.) zażywało ja w ciągu roku. Przeprowadzono 36 600 konfiskat, podczas których zarekwirowano łącznie 5,4 ton amfetaminy.

Największym problemem pozostaje heroina, z uwagi na to, że wywołuje najcięższą formę uzależnienia, zbiera największe śmiertelne żniwo i największa liczba ludzi uzależnionych z jej powodu poddawana jest leczeniu.

Po opioidy, w tym heroinę, sięga szacunkowo około 1,4 mln Europejczyków. Jest to grupa ludzi starzejących się, do których dołącza niewielu nowych konsumentów.

Zgony związane z narkotykami stanowiły 4 proc. wszystkich zgonów Europejczyków w wieku 15-39 lat, z czego w około trzech czwartych przypadków stwierdzono obecność opioidów.

Opioidy stanowiły podstawowy narkotyk w około 50 proc. zgłoszeń na leczenie z uzależnienia. Leczeniu substytucyjnemu w 2010 roku poddano ponad 710 tys. osób używających opioidów. Leczenie takie w połączeniu z opieką socjalną, medyczną oraz psychologiczną daje największe prawdopodobieństwo skuteczności. Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH