NIstnieje ponad 120 różnych rodzajów nowotworów mózgu. Mogą mieć charakter łagodny (gdy nie naciskają otoczenia i rosną powoli) albo złośliwy (rosną szybko i naciskają sąsiednie struktury).

Międzynarodowemu Tygodniowi Świadomości Nowotworów Mózgu (26 października - 1 listopada), pod patronatem Fundacji Urszuli Jaworskiej, poświęcona była okolicznościowa konferencja prasowa.

– Nowotwory mózgu często rozpoznaje się późno, ponieważ w naszej czaszce jest sporo wolnego miejsca – mówi prof. Zbigniew Czernicki ze Szpitala Bielańskiego. – Rosnący guz uciska otoczenie, ale objawy mogą się pojawić dopiero, gdy jest na tyle duży, że pozostała tkanka nie ma się gdzie przemieścić i wewnątrz czaszki robi się coraz ciaśniej. W rezultacie mogą się pojawić na przykład zaburzenia równowagi, napady padaczkowe, zaburzenia mowy, widzenia czy zachowania.

Jak wyjaśniała dr Joanna Didkowska, najczęstszym objawem jest coraz silniejszy i pojawiający się coraz częściej ból głowy, któremu towarzyszą nudności i wymioty. Przy takich objawach lekarz powinien myśleć przede wszystkim o guzie mózgu i zlecić odpowiednie badania, na przykład obrazowe. Najlepiej wykrywa nowotwory mózgu rezonans magnetyczny (MR), nieco mniej dokładne jest badanie tomograficzne (CT). Niestety, aby trafić na takie badanie, trzeba być na nie skierowanym. Tym ważniejsza jest świadomość lekarzy i całego społeczeństwa - przewlekły ból głowy, nudności czy nagła zmiana zachowania mogą być objawem tej choroby.

– Zaniżanie przez NFZ kosztów leczenia skłania lekarzy do ograniczania kosztowych badań – alarmuje prof. Danuta Perek z Centrum Zdrowia Dziecka.

Istnieje ponad 120 różnych rodzajów nowotworów mózgu. Mogą mieć charakter łagodny (gdy nie naciskają otoczenia i rosną powoli) albo złośliwy (rosną szybko i naciskają sąsiednie struktury). Zdarzają się pierwotne (wywodzące się z komórek mózgu, opon mózgowych, przysadki, szyszynki) albo przerzutowe - które wywodzą się z nowotworów innych części organizmu. U dorosłych najczęstsze są glejaki i oponiaki, u dzieci - medulloblastoma. Nowotwory mózgu nieco częściej występują u mężczyzn. Ich występowaniu sprzyja kontakt z promieniowaniem jonizującym i substancjami takimi jak formaldehyd, akrylonitril czy chlorek winylu.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH