Tydzień Walki z Chorobami Tarczycy

Międzynarodowe obchody Tygodnia Walki z Chorobami Tarczycy organizowane są w związku ze Światowym Dniem Tarczycy przypadającym 25 maja. W tym roku tematem przewodnim obchodów w Polsce będzie "Choroby tarczycy a płodność, ciąża i rozwój dziecka".

Celem tegorocznej, piątej edycji Tygodnia będzie budowanie w społeczeństwie świadomości wpływu zaburzeń funkcjonowania gruczołu tarczowego na płodność kobiety, znaczenia odpowiedniego poziomu jodu w organizmie kobiety w okresie ciąży, konsekwencji niedoczynności i nadczynności tarczycy w ciąży oraz ryzyka chorób tarczycy po przebytej ciąży.

Choroby tarczycy, takie jak nadczynność lub niedoczynność, mają poważny wpływ na zaburzenia prawidłowego funkcjonowania układu rozrodczego kobiety. Dlatego każda kobieta już na etapie planowania ciąży powinna sprawdzić, czy jej tarczyca funkcjonuje prawidłowo. Także w ciąży regularna kontrola gruczołu tarczowego jest niezbędna, ponieważ jest to czas, kiedy w organizmie kobiety zachodzi wiele zmian mogących zaburzać pracę tarczycy.

Jak podkreśla prof. Andrzej Milewicz z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, upośledzona czynność tarczycy - zarówno niedoczynność, jak i nadczynność - negatywnie wpływa na płodność kobiet oraz mężczyzn. Jest to istotny czynnik, który może utrudniać zajście w ciążę kobiecie i doczekanie się potomstwa przez parę.

Prof. Romuald Dębski, kierownik Kliniki Położnictwa i Ginekologii Szpitala Bielańskiego w Warszawie dodaje, że prawidłowa czynność gruczołu tarczowego warunkuje prawidłowy przebieg ciąży, porodu oraz zdrowie i rozwój noworodka.

Wśród konsekwencji nieleczonych zaburzeń czynności tarczycy u ciężarnej ginekolog wymienia niewydolność serca i nadciśnienie tętnicze matki, poronienie, przedwczesny poród oraz wyższą śmiertelność okołoporodową noworodków. Nadczynność tarczycy aż dziewięciokrotnie zwiększa ryzyko zbyt niskiej masy ciała u noworodka. Nieleczona niedoczynność gruczołu tarczowego grozi natomiast opóźnieniem rozwoju wewnątrzmacicznego dziecka.

Prof. Małgorzata Karbownik-Lewińska z Zakładu Endokrynologii Onkologicznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi podkreśla, że już nieznaczna niedoczynność tarczycy u matki niekorzystnie wpływa na rozwój funkcji poznawczych, intelektualnych i motorycznych dziecka. Endokrynolog zwraca uwagę, że rozpoznanie u ciężarnej nadczynności lub niedoczynności tarczycy na podstawie objawów może być trudne, ponieważ w ciąży dochodzi do fizjologicznego podwyższenia metabolizmu.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH