Poniedziałek, 28 lipca 2014 

PAP/Rynek Zdrowia | 07-11-2008 14:02

Twardowski: Będą bezpłatne szczepienia dla wcześniaków przeciwko wirusowi RSV Pediatria

Jeszcze w tym sezonie rozpocznie się bezpłatne szczepienie wcześniaków preparatem uodparniającym przeciwko zakażeniom wirusem RSV - poinformował wiceminister zdrowia Marek Twardowski. Chodzi o palivizumab.

Krajowy konsultant ds. neonatologii prof. Ewa Helwich przypomniała w tym tygodniu, że rozpoczął się sezon zakażeń wirusem RSV, szczególnie groźnym dla wcześniaków.

Niestety, jedyny lek, który może uchronić te dzieci przed infekcją i jej skutkami, nie jest w Polsce refundowany - alarmowała.

Resort zdrowia zdecydował po spotkaniu z prof. Ewą Helwich, że szczepienia będą refundowane ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia.

- Jest to decyzja trudna o tyle, że opinie, dwukrotnie wydawane przez Agencję Oceny Technologii Medycznych, były wątpliwe. (...) Nie ma jednoznacznych doniesień, aby ten lek (palivizumab-PAP) był skuteczny ponad wszelką wątpliwość. Mimo to, kierując się interesem naszych pacjentów, podjęliśmy tę decyzję - powiedział dziennikarzom wiceminister Twardowski.

Dodał, że koszt szczepień wyniesie około 8 mln zł, które są już zabezpieczone w NFZ. Poinformował też, iż odbył negocjacje z firmą dostarczającą lek.

- Udało się wynegocjować spore upusty - zaznaczył Twardowski.

- Pani profesor Helwich będzie odpowiedzialna za program szczepień i będzie osobiście kwalifikować noworodki do szczepienia - podkreślił wiceminister zdrowia.

Liczbę dzieci, które wymagają profilaktycznego podania palivizumabu, ocenia się na 600-700 rocznie.

W sierpniu prof. Helwich złożyła wniosek do Ministerstwa Zdrowia o rekomendację dla finansowania palivizumabu podawanego w ramach profilaktyki ciężkich infekcji oddechowych wywołanych wirusem RSV u niemowląt z dysplazją oskrzelowo-płucną.

- Chodzi o to, by wyrównać szanse tych dzieci i zapewnić im możliwość takiego życia, jakie mają ich rówieśnicy urodzeni o czasie - podkreśliła prof. Helwich.

Syncytialny wirus oddechowy (RSV) powoduje co roku 64 mln zakażeń i 160 tys. zgonów na całym świecie. W Polsce szczyt zachorowań przypada na późną jesień i wczesną wiosnę, czyli od listopada do kwietnia. RSV rozprzestrzenia się drogą kropelkową oraz drogą kontaktową, przez zakażone przedmioty i ręce. Źródłem zakażenia są najczęściej członkowie rodziny.

 • WIRUS RSV
  JESTEM MAMA WCZESNIAKA O WADZE URODZENIOWEJ 700GR MOJA CORKA CHORUJE NA DYSPLAZJE OSKRZELOWO-PLUCNA.LEZAC W SZPITALU ZACHOROWALA NA ZAPALENIE PLUC,ANEMIE NIEDODME PLUCNA A CO NAJGORSZE WYKRYTO U NIEJ CYTOMEGALIE O WYNIKU DODATNIM.JEJ ORGANIZM JEST SZCZEGOLNIE NIEODPORNY NA RSV,WIEC DLA NIEJ TTA SZCZEPIONKA BYLABY RATUNKIEM

  ~IWONA, 2009-01-06

 • mama wcześniaka 26 tc
  Moja córeczka urodziła sie w 26 tgodniu ciąży, bardzo długo znajdowała się pod respiratorem czego następstwem jest dysplacja oskrzlowo-płucna. Cieszę się, że szczepionka będzie refundowana ale czy trafi ona własnie do nas? Należy się gdzieś zgłosić czy po prostu cierpliwie czekać?

  ~Sylwia, 2008-11-14

DODAJ KOMENTARZ

SUBSKRYBUJ WIADOMOŚCI RYNKU ZDROWIA

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl
prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Rynek Zdrowia: polub nas na Facebooku


Rynek Zdrowia: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze


RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

NAPISZ DO NAS

Zofia Ulz: powstaje sieć służb ścigających odwrócony łańcuch dystrybucji leków

Rynek farmaceutyczny opanowali przedsiębiorcy, którzy z farmacją mają niewiele wspólnego. Dyktują układy na rynku i prowadzą nielegalny proceder, który pozbawia polskich pacjentów dostępu do leków. Jeśli chcemy zwalczyć patologię, musimy dostosować działanie inspekcji farmaceutycznej do zachowań rynku - ocenia minister Zofia Ulz, Główny Inspektor Farmaceutyczny.

 • NFZ zwiększył refundacje na okulary

  już obserwator........., Jak wszystko w tym kraju ,gospodarka zarządzanie,rozbudowana do absurdalnych rozmiarów administracja, niespójne prawo, od kadencji do kadencji i nagarnąć a...

 • Do rzucenia palenia przekonują kampanie TV

  Facilitas Healthcare Poland, Skuteczny sposób rzucenia palenia. Niemiecka firma Facilitas wprowadziła właśnie innowacyjny zabieg laserowy rzucania palenia w Polsce. Na świecie...

POLECAMY W SERWISACH