Jeszcze w tym sezonie rozpocznie się bezpłatne szczepienie wcześniaków preparatem uodparniającym przeciwko zakażeniom wirusem RSV - poinformował wiceminister zdrowia Marek Twardowski. Chodzi o palivizumab.

Krajowy konsultant ds. neonatologii prof. Ewa Helwich przypomniała w tym tygodniu, że rozpoczął się sezon zakażeń wirusem RSV, szczególnie groźnym dla wcześniaków.

Niestety, jedyny lek, który może uchronić te dzieci przed infekcją i jej skutkami, nie jest w Polsce refundowany - alarmowała.

Resort zdrowia zdecydował po spotkaniu z prof. Ewą Helwich, że szczepienia będą refundowane ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia.

- Jest to decyzja trudna o tyle, że opinie, dwukrotnie wydawane przez Agencję Oceny Technologii Medycznych, były wątpliwe. (...) Nie ma jednoznacznych doniesień, aby ten lek (palivizumab-PAP) był skuteczny ponad wszelką wątpliwość. Mimo to, kierując się interesem naszych pacjentów, podjęliśmy tę decyzję - powiedział dziennikarzom wiceminister Twardowski.

Dodał, że koszt szczepień wyniesie około 8 mln zł, które są już zabezpieczone w NFZ. Poinformował też, iż odbył negocjacje z firmą dostarczającą lek.

- Udało się wynegocjować spore upusty - zaznaczył Twardowski.

- Pani profesor Helwich będzie odpowiedzialna za program szczepień i będzie osobiście kwalifikować noworodki do szczepienia - podkreślił wiceminister zdrowia.

Liczbę dzieci, które wymagają profilaktycznego podania palivizumabu, ocenia się na 600-700 rocznie.

W sierpniu prof. Helwich złożyła wniosek do Ministerstwa Zdrowia o rekomendację dla finansowania palivizumabu podawanego w ramach profilaktyki ciężkich infekcji oddechowych wywołanych wirusem RSV u niemowląt z dysplazją oskrzelowo-płucną.

- Chodzi o to, by wyrównać szanse tych dzieci i zapewnić im możliwość takiego życia, jakie mają ich rówieśnicy urodzeni o czasie - podkreśliła prof. Helwich.

Syncytialny wirus oddechowy (RSV) powoduje co roku 64 mln zakażeń i 160 tys. zgonów na całym świecie. W Polsce szczyt zachorowań przypada na późną jesień i wczesną wiosnę, czyli od listopada do kwietnia. RSV rozprzestrzenia się drogą kropelkową oraz drogą kontaktową, przez zakażone przedmioty i ręce. Źródłem zakażenia są najczęściej członkowie rodziny.

Co roku wirus RSV atakuje około 70 proc. wcześniaków; 1-3 proc. z nich umiera. Na infekcję RSV i jej powikłania narażone są szczególnie dzieci urodzone bardzo wcześnie z dysplazją oskrzelowo- płucną. W tej grupie ryzyko zachorowania jest 10 razy większe niż u dzieci urodzonych o czasie. Do grup podwyższonego ryzyka zalicza się też niemowlęta z wrodzonymi wadami serca i mukowiscydozą.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH