Tuchów: szpital będzie przesiewowo badał słuch u noworodków Badanie słuchu u noworodka. Fot. CZT

Bardziej precyzyjna i szybsza diagnostyka, dotycząca wszystkich dzieci, które rodzą się w Tuchowie. Taki będzie skutek włączenia oddziału neonatologicznego Centrum Zdrowia do Programu Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu u Noworodków.

Decyzję w tej sprawie podjęła Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Aż 90% trwałych, zmysłowo-nerwowych uszkodzeń słuchu u dzieci w wieku 0-5 lat to uszkodzenia wrodzone lub nabyte w okresie noworodkowym.

- Dotychczas mali pacjenci tuchowskiego szpitala mieli badany słuch, ale teraz będzie się to odbywać według ściśle określonych procedur. Do badań uprawniona zostanie większa liczba pielęgniarek oddziału neonatologii - informuje Marek Kołdras, rzecznik Centrum Zdrowia Tuchów.

Szkolenia w zakresie obsługi systemu zaplanowano we wrześniu. Mają się one zakończyć certyfikacją osób uprawnionych zarówno do przeprowadzania badań, jak i sprawozdawania ich wyników. Do centralnej bazy danych spływa codziennie ponad 1000 wyników badań z oddziałów noworodkowych w całej Polsce.

 - Dzieci przechodzą test przesiewowy na oddziale noworodkowym w drugiej dobie życia. Jeśli wypadnie on nieprawidłowo – zostaje powtórzony w dniu wypisu ze szpitala. W przypadku rozpoznania trwałego uszkodzenia słuchu dziecko kierowane jest do jednego z ośrodków wczesnej interwencji. Tam jest wdrażany program pomocy, polegający na rozpoczęciu rehabilitacji oraz dopasowaniu dziecku aparatów słuchowych - dodaje rzecznik.

Niezależnie od wyniku badania przesiewowego personel oddziału noworodkowego zbiera informacje na temat czynników ryzyka uszkodzenia słuchu. Nawet jeśli badanie wypadnie prawidłowo - z powodu możliwości późniejszego ujawnienia się niedosłuchu - grupa dzieci z czynnikami ryzyka wymaga co najmniej kilkumiesięcznej obserwacji.

Włączenie CZT do programu oznacza także szansę na to, iż tuchowski szpital otrzyma najnowszej generacji sprzęt do realizacji badań.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH