PO, PSL i Lewica zapowiedziały w środę (1 lipca) poparcie rządowego projektu nowelizacji ustawy o państwowym ratownictwie medycznym. Nowela zakłada utworzenie centrów urazowych, w których ofiary wypadków będą mogły otrzymać szybką i kompleksową pomoc medyczną.

Centra mają powstać na bazie oddziałów ratowniczych. Zgodnie z zapowiedziami minister zdrowia Ewy Kopacz, zostanie utworzonych 10-12 takich ośrodków przy szpitalach, które są w stanie zapewnić ciągłość szybkiego postępowania diagnostycznego oraz kompleksowego leczenia.

Projekt, jak twierdzi Damian Raczkowski z PO, dotyczy zmiany beneficjenta środków UE z systemowego, którym obecnie jest Minister Zdrowia, na beneficjentów indywidualnych, którymi będą centra. Zmienia także algorytm podziału środków na ratownictwo, dostosowując go do potrzeb poszczególnych województw.

PiS natomiast wstrzymuje się od głosu, ponieważ w jego opinii, w projekcie nie przewidziano czytelnych i transparentnych kryteriów wyłaniania centrów. Brakuje także zasad kierowania do nich pacjentów oraz kryteriów finansowania.

Nowela ma zmniejszyć koszty leczenia i rehabilitacji pacjenta. Świadczenia zdrowotne będą udzielane w oparciu o działania interdyscyplinarne realizowane i konsultowane w jednym zakładzie opieki zdrowotnej przez zespół lekarzy z różnych dziedzin medycznych. Centra urazowe nie będą przejmowały bieżących zadań oddziałów danego szpitala.

Ponadto, w ocenie resortu zdrowia, nowelizacja przyczyni się to do zmniejszenia liczby powikłań, a także do obniżenia wysokiej śmiertelności i kalectwa pourazowego.

Konieczność powstania centrów zgłasza również Sekcja Chirurgii Urazowej Towarzystwa Chirurgów Polskich. W Polsce rocznie obrażeniom ciała ulega około 3 mln osób. Spośród nich 300 tys. wymaga hospitalizacji, a 30 tys. umiera.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH