Ubezpieczony w Narodowym Funduszu Zdrowia może zmienić lekarza rodzinnego dwa razy w roku. Za kolejną zmianę musimy zapłacić 80 złotych - przypomina dziennik Rzeczpospolita.

Osoby, które się przeprowadzają powinny pamiętać o konieczności wyboru lekarza. Każdy ubezpieczony może takiego lekarza wybrać sprawdzając czy ma podpisaną umowę z NFZ i wypełnić stosowną deklarację. Nie obowiązuje rejonizacja, dlatego też pacjenci mogą wybrać lekarza z dowolnej dzielnicy w miejscu zamieszkania.

W ciągu roku kalendarzowego każdy pacjent ma prawo do dwukrotnej zmiany lekarza rodzinnego. Z tego tytułu nie ponosi dodatkowych opłat. Dopiero trzecia zmiana jest obarczona opłatą w wysokości 80 złotych, ale również nie w każdym przypadku. Jeśli taka zmiana spowodowana jest zmianą miejsca zamieszkania, pacjent nie ponosi dodatkowych kosztów.

Jak radzi Rzeczpospolita przy wyborze lekarza powinniśmy zwracać uwagę na to jakie dodatkowe usługi są przez niego wykonywane. Nie wszyscy lekarze oferują domowe wizyty lekarskie. Również nie wszyscy uczestniczą w realizacji profilaktycznych programów zdrowotnych (np. chorób układu krążenia, chorób spowodowane paleniem). Są one finansowane przez NFZ. Nie wszyscy lekarze rodzinni zapewnią świadczenia zdrowotne po godzinie 18.00, w nocy, w weekendy czy święta.

Ważne dla pacjenta powinno być również wyposażenie placówki i czy są w niej wykonywane podstawowe badania takie jak krwi i moczu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH