Trybunał UE dopuszcza wykluczenie homoseksualistów z oddawania krwi   Fot. archiwum

Wykluczenie mężczyzn o orientacji homoseksualnej z oddawania krwi może być uzasadnione - orzekł w środę Trybunał Sprawiedliwości UE. Zastrzegł, że należy ustalić, czy istnieje ryzyko przenoszenia chorób oraz czy brakuje innych metod ochrony zdrowia biorców.

Trybunał w Luksemburgu rozpatrywał sprawę mieszkańca Francji Geoffreya Legera. W 2009 roku we francuskim centrum krwiodawstwa w Metz odmówiono od niego pobrania krwi, ponieważ odbył on stosunek seksualny z mężczyzną, a prawo francuskie trwale wyklucza z oddawania krwi mężczyzn mających takie stosunki seksualne. Leger zaskarżył decyzję lekarza.

Sąd administracyjny w Strasburgu zwrócił się z pytaniem do Trybunału UE, czy to wykluczenie jest zgodne z unijną dyrektywą w sprawie wymagań technicznych dotyczących krwi. Zgodnie z tą dyrektywą "osoby, których zachowanie seksualne naraża je na wysokie ryzyko nabycia ostrych chorób zakaźnych, które mogą być przenoszone we krwi, są trwale wykluczone z oddawania krwi".

W ogłoszonym w środę wyroku Trybunał orzekł, że sąd w Strasburgu musi ustalić, czy "we Francji w przypadku mężczyzny mającego stosunki seksualne z innym mężczyzną istnieje wysokie ryzyko nabycia ostrych chorób zakaźnych, które mogą być przenoszone we krwi".

Francuski sąd powinien uwzględnić sytuację epidemiologiczną we Francji - wskazali sędziowie unijnego Trybunału. Podkreślili, że z przedstawionych im danych wynika, iż "wszystkie przypadki zakażeń HIV w okresie od 2003 do 2008 roku były rezultatem stosunku seksualnego, a połowa nowych zakażań dotyczyła mężczyzn, którzy odbyli stosunki seksualne z innymi mężczyznami".

Stanowili oni grupę społeczną najbardziej narażoną na zakażenie HIV ze współczynnikiem zapadalności 200-krotnie wyższym niż pośród osób o orientacji heteroseksualnej we Francji.

"Najwyższy poziom zakażeń HIV w ramach grupy mężczyzn mających stosunki seksualne z innymi mężczyznami - spośród wszystkich państw Europy i Azji Środkowej - jest we Francji" - wskazał Trybunał UE. Zastrzegł, że francuski sąd musi ustalić, czy dane te są wiarygodne i aktualne.

Sędziowie w Luksemburgu zaznaczyli również, że nawet gdyby francuski sąd potwierdził aktualność tych danych, to zachodzi pytanie, czy trwałe wykluczenie mężczyzn odbywających stosunki homoseksualne z oddawania krwi jest zgodne z prawami podstawowymi UE, a zwłaszcza z zasadą niedyskryminacji ze względu na orientację seksualną.

Trybunał przypomniał, że wszelkie ograniczenia w korzystaniu z praw i wolności uznanych w Karcie praw podstawowych Unii Europejskiej mogą być wprowadzone wyłącznie wtedy, gdy są konieczne i rzeczywiście odpowiadają celom interesu ogólnego, uznawanym przez UE, lub potrzebom ochrony praw i wolności innych osób.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH