Trwa nabór na bezpłatne szkolenia z geriatrii

2000 lekarzy POZ może wziąć udział w bezpłatnych szkoleniach z zakresu opieki nad osobami starszymi. Szkolenia, na które jeszcze trwa nabór, przewidziano też dla pielęgniarek POZ, fizjoterapeutów, opiekunów medycznych oraz terapeutów środowiskowych.

Szkolenia mają pogłębić wiedzę praktyczną i teoretyczną na temat leczenia seniorów, którymi lekarze zajmują się coraz częściej. Szkolenia będą odbywać się w weekendy; pierwsze już 30 stycznia.

Kursy będą odbywać się w Bydgoszczy, Kaliszu, Katowicach, Krakowie, Lublinie, Olsztynie, Poznaniu, Pabianicach, Warszawie i we Wrocławiu. 

W Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego w Warszawie zaplanowano ich 15, w terminie od 30 stycznia do 24 maja 2015 r. Przygotowane przez ekspertów z dziedziny geriatrii szkolenie jest bezpłatne. Dodatkowo zwracane są koszty dojazdu i zakwaterowania. 

Lekarze w czasie trzydniowych zajęć zapoznają się ze specyfiką opieki nad osobami starszymi. Nabędą też wiedzę na temat prawidłowej terapii geriatrycznej, form opieki ambulatoryjnej i stacjonarnej oraz właściwej komunikacji z pacjentem. 

Szkolenia odbędą się w ramach projektu "Wsparcie systemu kształcenia ustawicznego personelu medycznego w zakresie opieki geriatrycznej", współfinansowanego przez Unię Europejską. W sumie ma w nich wziąć udział 2 tys. lekarzy POZ, 2 tys. pielęgniarek POZ, 1 tys. fizjoterapeutów, 200 opiekunów medycznych i 200 terapeutów środowiskowych. 

Na szkolenie składa się 40 godzin zajęć teoretyczno-praktycznych realizowanych w trakcie 2 zjazdów, trwających po 3 dni każdy (pielęgniarki POZ, fizjoterapeuci, opiekunowie medyczni i terapeuci środowiskowi) lub 21 godzin zajęć teoretyczno-praktycznych realizowanych w trakcie 1 zjazdu (lekarze POZ). 

Według prognoz GUS, w nadchodzących dekadach polskie społeczeństwo będzie się gwałtownie starzeć, a liczba mieszkańców Polski będzie systematycznie malała i w 2050 r. spadnie z obecnych 38,5 mln do 33 mln 950 tys. Na prawie dwa miliony dzieci w wieku do 4 lat przypada dziś niewiele ponad 4 tys. stulatków, a w 2050 r. na 1 mln 300 tys. maluchów będzie przypadać już 60 tys. osób w wieku 100+.

Szacuje się, że przy utrzymaniu obecnych trendów do 2050 r. osoby powyżej 60. roku będą stanowić 21 proc. populacji świata. Do 2030 r. liczba osób starszych na świecie przekroczy 1,4 mld. 

Według danych przywołanych w październiku ub. r. podczas X Forum Rynku Zdrowia, w Polsce jest obecnie ok. 300 lekarzy geriatrów; dostępność do nich jest różna w poszczególnych województwach.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH