Tropikalne choroby zakaźne - mamy się czego obawiać?

Polacy coraz częściej spędzają urlopy w egzotycznych krajach, toteż tropikalne choroby zakaźne stają się dla nas rosnącym zagrożeniem. Problem znajduje odzwierciedlenie w projekcie nowelizacji ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych: zgodnie z proponowanymi zapisami, zwłoki osób zmarłych na niektóre choroby zakaźne musiałyby zostać usunięte z mieszkania i pochowane na najbliższym cmentarzu w ciągu 24 godzin od chwili zgonu.

Listę takich chorób miałby określić minister zdrowia w drodze rozporządzenia, kładąc szczególny nacisk na choroby zakaźne występujące w krajach tropikalnych.

Zbigniew Żuk, zastępca dyrektora ds. lecznictwa Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni podkreśla, że niebezpieczne choroby tropikalne pojawiają się  na Pomorzu tylko sporadycznie.

- W ciągu ostatnich kilku lat mieliśmy do czynienia jedynie z pojedynczymi zachorowaniami na gorączkę Ebola i gorączkę Marburg. Pacjenci zostali na szczęście wyleczeni. W tej sytuacji trudno oceniać, czy takie regulacje są w Polsce niezbędne i jakie jednostki chorobowe powinny znaleźć się na wspomnianej liście - podkreśla dyrektor Żuk.

Podobnie skalę zjawiska ocenia kierownik działu epidemiologii Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej we Wrocławiu, dr Witold Paczosa. W jego ocenie zachorowania i zakażenia szczególnie niebezpieczne, na które wskazuje ustawa o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi z dnia 5 grudnia 2008 r. (cholera, dżuma, ospa prawdziwa i wirusowe gorączki krwotoczne) występowały w regionie tylko sporadycznie. Mimo to warto "dmuchać na zimne".

Konieczne procedury

Dolnośląski konsultant wojewódzki w dziedzinie epidemiologii, Jerzy Odonowicz-Czarnecki wyjaśnia, że z jego punktu widzenia wprowadzenie sztywnych procedur jest wręcz pożądane.

- W krajach rozwiniętych epidemiologia bazuje właśnie na procedurach. Dzięki temu wiadomo, jak w określonym przypadku działać i kto za co odpowiada. Musi być pełna jasność jak postępować z pacjentami, ze zwłokami oraz z materiałem skażonym biologicznie. Nie ulega wątpliwości, że w przypadku chorób zakaźnych szczególnie niebezpiecznych, ma to uzasadnienie. Dlatego też proponowane zmiany można uznać, z punktu widzenia epidemiologicznego, za zasadne - zaznacza Odonowicz-Czarnecki.

Także dyrektor Żuk podkreśla, że klinicyści chcieliby otrzymać od epidemiologów standardy postępowania w określonych przypadkach, ale na razie nie zostały one wypracowane.

Jan Bondar, rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Sanitarnego wskazuje, że zmiany oraz obostrzenia przepisów i zasad postępowania są potrzebne, ale niekoniecznie we wskazanej ustawie.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH