Transport międzyszpitalny: najsłabsze ogniwo systemu ratownictwa medycznego?

Kolejne przypadki śmierci dzieci, oczekujących na transport ze szpitala do innej placówki, boleśnie przypominają, że brakuje jasno sprecyzowanych, systemowych rozwiązań dotyczących przewozów międzyszpitalnych w sytuacji zagrożenia życia.

Pamiętny ubiegłoroczny przypadek śmierci 2,5-letniej Dominiki z okolic Skierniewic (Łódzkie), która nie otrzymała na czas pomocy lekarskiej, spowodował prace nad procedurami dla dyspozytorów medycznych. W rezultacie takie algorytmy powstały.

Niedawny przypadek śmierci 6-miesięcznego dziecka oczekującego w szpitalu w Kutnie na transport do jednostki o wyższym poziomie referencyjnym wywołał pytania o obowiązujące standardy w zakresie transportu międzyszpitalnego. Faktycznie takich standardów nie ma.

- Moim zdaniem przyszedł czas, aby krytycznie spojrzeć na cały system ratownictwa medycznego, bo występują w nim luki. Transport medyczny jest nią ewidentnie, zwłaszcza ten ratunkowy, w sytuacjach, kiedy nie jest on wykonywany przez LPR - mówi w rozmowie z rynkiem zdrowia.pl dr Przemysław Guła, ekspert ratownictwa medycznego.

- Skłaniałbym się w stronę szybkich, ale przemyślanych zmian w ustawodawstwie, aby za chwilę, po kolejnej aferze, nie pisać na kolanie kolejnych rozwiązań, wymyślanych ad hoc - dodaje.

Apele na nic
Problem transportu medycznego (głównie międzyszpitalnego) nie jest nowy. Polska Rada Ratowników Medycznych zwróciła się do resortu o uregulowanie jego przepisów. 

- Już w lutym 2011 roku apelowaliśmy do ministerstwa o uregulowanie transportu medycznego, bo ustawa o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych mówi tylko o transporcie sanitarnym. Transport pacjenta z zespołami medycznymi z jednego do drugiego szpitala nigdzie nie jest uregulowany. Tak naprawdę coś takiego w standardach nie istnieje - mówi Edyta Wcisło, przewodnicząca Polskiej Rady Ratowników Medycznych.

Istnieje natomiast wymóg formalny, zobowiązujący szpitale do podpisania i posiadania umowy z podwykonawcą na " transport medyczny" - to warunek stawiany przez NFZ przy podpisywaniu kontraktów. Dyrektorzy szpitali podpisują takie umowy na określonych przez siebie zasadach lub zapewniają sami taki transport.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH