Transplantologia: 15 proc. Polaków sprzeciwia się oddaniu swoich narządów po śmierci

Jedynie 74 proc. ankietowanych Polaków godzi się na oddanie swoich narządów po śmierci, a sprzeciwia się temu 15 proc. - wynika z badania CBOS. W 2011 roku zgodę deklarowało 85 proc. Polaków, a w 2009 roku 82 proc.

Na całym świecie wykonuje się ponad 50 tys. transplantacji rocznie (35 tys. nerek, 12 tys. wątrób i 4 tysiące serc), a liczba biorców żyjących z przeszczepionym narządem przekracza pół miliona. Poza nerkami, wątrobami i sercami przeszczepia się również trzustki, płuca, jelita, rogówki, szpik kostny, a także sporadycznie kończyny, czy nawet twarze.

W Europie występują dwa systemy prawne regulujące zasady dawstwa narządów. Zasada zgody wprost (tzw. "opting in" stosowana m.in. w Danii, Irlandii, Wielkiej Brytanii, Holandii) wymaga wcześniejszej pozytywnej deklaracji potencjalnego dawcy lub jego rodziny.

Zasada zgody domniemanej (tzw. "opting out", stosowana w Austrii, Finlandii, Portugalii i Szwecji) ogranicza możliwość pobrania narządów przez wcześniejszy sprzeciw osoby zmarłej. W takich krajach jak Belgia, Francja, Grecja, Hiszpania, Włochy i Luksemburg, pomimo zasady zgody domniemanej, w praktyce narządy nie są pobierane bez zgody rodziny.

W Polsce w 1995 roku wraz z ustawą transplantacyjną wprowadzono zasadę zgody domniemanej. Brak zgody na pobranie narządów po śmierci można wyrazić wpisem do Centralnego Rejestru Sprzeciwów, pisemnym zastrzeżenia z własnoręcznym podpisem, bądź ustnym oświadczeniem złożonym w obecności dwóch świadków.

Rodzina potencjalnego dawcy może zatem zaświadczyć o sprzeciwie wyrażonym przez niego wcześniej ustnie. Oznacza to jednak praktycznie zamianę zasady zgody domniemanej na zasadę zgody wprost. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH