Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia | 13-02-2009 11:35

Tramwaje mają EKG, ale brakuje w nich zwykłych apteczek

Instalacja aparatów EKG w tramwajach, to tylko odwracanie uwagi od braku apteczek i przeszkolenia w zakresie pomocy przedmedycznej pracowników MPK - uważają ratownicy medyczni.

Pomysł testowego zamontowania aparatów EKG w krakowskich tramwajach został mocno skrytykowany przez małopolskich lekarzy. - Instalowanie takich aparatów nie ma z medycznego punktu widzenia żadnego sensu – mówi prof. Jacek Dubiel, małopolski konsultant w dziedzinie  kardiologii.

- Dużo bardziej przydatne byłoby wyposażenie tramwajów i autobusów w tak podstawową rzecz, jaką jest apteczka. Dodatkowo, należałoby solidnie przeszkolić kierowców i motorniczych w udzielaniu pierwszej pomocy. Z mojego doświadczenia wynika, że w większości przypadków ograniczają się oni do wezwania pogotowia, a przecież mogliby zrobić dużo więcej – mówi jeden z krakowskich ratowników medycznych, według których inicjatywa jest bezcelowa.

Marek Gancarczyk, rzecznik Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego: - Apteczek rzeczywiście w pojazdach nie ma. Zgodnie z rozporządzeniem ministra infrastruktury, nie mamy obowiązku wyposażać ich w taki sprzęt.

Apteczki mają trafić do krakowskich autobusów, tylko dlatego, że zaapelowali o to radni miejscy. - Dlatego w tegorocznym budżecie zarezerwowane są środki na doposażenie w nie pojazdów MPK. Zresztą nie będzie to wielki wydatek, bo koszt apteczki wynosi około 100 zł – mówi krakowski radny Dariusz Olszówka.

Jak twierdzi przewoźnik, jego pracownicy mają wystarczającą wiedzę na temat pomocy przedmedycznej. - W trakcie kursu na kierowcę czy motorniczego pierwsza pomoc zajmuje cztery godziny zajęć - tłumaczy Gancarczyk

Inne zdanie na ten temat mają ratownicy medyczni, według których cztery godziny kursu to zdecydowanie za mało.