W Toruniu w ramach akcji Szpik City 20 kwietnia odbędzie się dodatkowe pobieranie krwi od potencjalnych dawców szpiku. 7 kwietnia

– Zainteresowanie wśród licealistów i studentów było tak duże, że zabrakło próbówek – powiedziała portalowi rynekzdrowia.pl dr Maria Czyżewska z oddziału hematologii Specjalistycznego Szpitala Miejskiego w Toruniu, placówki aktywnie uczestniczącej od siedmiu lat w akcji  Szpik City, w poprzednich latach znanej pod nazwą Toruńska Kropla Życia.

Maria Czyżewska tak znaczący wzrost zainteresowania oddawaniem krwi do badania przez potencjalnych dawców szpiku tłumaczy rozpropagowaniem wiedzy o nowotworach krwi i przeszczepach szpiku ratujących życie wśród licealistów i studentów przez osoby działające  w toruńskim Stowarzyszeniu Chorych na Białaczkę. Wspiera ich w tych działaniach Fundacja na rzecz Hematologii, której szefem jest Małgorzata Całbecka – ordynator oddziału hematologii w Szpitalu Miejskim w Toruniu oraz  Uniwersytet im. Mikołaja Kopernika, na którego terenie odbywa się pobór krwi od potencjalnych dawców szpiku. Na wzrost zainteresowania akcją Szpik City niewątpliwie miała wpływ nagłośniona przez media  historia Agaty Mróz, która zmarła na białaczkę.

Fundacja na rzecz Hematologii akcję Szpik City zorganizowała w Toruniu już po raz siódmy. Celem akcji jest nakłonienie jak największej liczby mieszkańców do oddania krwi, która po sprawdzeniu zgodności antygenów trafi do banku szpiku. Zdaniem ekspertów bowiem banki szpiku to dla chorych na białaczkę najlepsze rozwiązanie. W Polsce jednak wciąż brakuje dawców. Krajowy rejestr zawiera zaledwie 40 tys. nazwisk. Tymczasem zapadalność na białaczkę i inne nowotwory krwi wynosi 10 tys. osób rocznie. Dla wielu z nich przeszczep jest jedyną szansą na uratowanie życia. Tylko w co czwartym przypadku dawcą może być krewny chorego.

Warto tu przypomnieć, że Fundacja na Rzecz Hematologii została powołana w styczniu 2001 roku przez chorych oraz ich rodziny, lekarzy i pielęgniarki, ludzi nauki i biznesu zaangażowanych w poprawę warunków opieki medycznej nad chorymi na białaczki, chłoniaki oraz inne poważne schorzenia szpiku kostnego i węzłów chłonnych z Torunia i okolic. Poza organizacją i propagowaniem badań potencjalnych dawców szpiku kostnego, fundacja wspiera oddział hematologii w toruńskim Szpitalu Miejskim przy zakupie specjalistycznej aparatury medycznej, udziela pomocy w finansowaniu leków dla chorych na nowotwory krwi, organizuje turnusy rehabilitacyjne w Pieninach dla pacjentów oddziału, pomaga w tworzeniu polskiego banku szpiku kostnego.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH