To tylko grypa? Niestety, kosztuje nas znacznie więcej niż myślimy Tłok w przychodniach to jeden "objawów" grypy; FOT. PTWP

Tłok w przychodniach, wstrzymane odwiedziny w szpitalach, kolejki w aptekach. Jest zimno, jest grypa - mówią Polacy. Jest szczepionka, a są powikłania pogrypowe, hospitalizacje i zgony - odpowiadają lekarze i przypominają, że każdego roku co 10. Polak zmaga się z grypą lub infekcjami grypopodobnymi.

Lekarze zwracają uwagę, że chociaż wiadomo, że co roku przychodzi grypa, którą łatwo się zarazić, Polacy nie zabezpieczają się na jej wypadek. Bo grypy się nie boją. Jak komentuje dr hab. Ernest Kuchar z Kliniki Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjnym WUM, ekspert Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy wolimy biernie czekać, licząc na szczęście i nie przygotowywać się  na zagrożenie.

Od trzech lat w Polsce odsetek osób, które szczepią się przeciw grypie, utrzymuje się na bardzo niskim poziomie, wynoszącym ok. 3,7 proc.

Dzieci, seniorzy, przewlekle chorzy...
Specjalista przyznaje, że grypa jest szczególnie niebezpieczna dla dzieci, które chorują na nią znacznie częściej niż dorośli. - W tym sezonie i tylko w naszym jednym szpitalu mieliśmy już kilkadziesiąt przypadków potwierdzonej grypy - zaznacza Ernest Kuchar.

Drugą grupą ryzyka są seniorzy. Źle znoszą samą chorobę i w tej grupie zbiera ona śmiertelne żniwo. - Jednym z najpoważniejszych pogrypowych powikłań jest zapalenie mięśnia sercowego, a osoby leczące się z powodu chorób układu krążenia oraz osoby starsze w sezonie grypowym mają większe ryzyko wystąpienia zawału - mówił nam wcześniej prof. Andrzej Ciszewski, ekspert Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.

Ekspert zwraca uwagę, że obecnie wiele osób cierpi na różne postacie przewlekłych arytmii serca i muszą one się liczyć z tym, że w wypadku infekcji grypowej może dochodzić do nasilenia, nawrotu czy ujawnienia się arytmii. Kolejnym poważnym powikłaniem pogrypowym może być zaostrzenie przewlekłej niewydolności serca u pacjentów leczonych z tego powodu.

- Dlatego towarzystwa kardiologiczne na całym świecie zalecają, aby pacjenci z przewlekłymi chorobami serca, a zwłaszcza chorobą wieńcową i z przewlekłą niewydolnością serca, szczepili się co roku przeciw grypie, żeby uniknąć jej kardiologicznych powikłań - komentuje.

Ofiar grypy jest więcej niż się podaje
W opinii profesora przypadki pogrypowego zapalenia mięśnia sercowego są prawdopodobnie znacznie częstsze niż się je rozpoznaje. - Objawy mogą być bardzo niecharakterystyczne i zazwyczaj przypisujemy je osłabieniu po przebytej infekcji, zmęczeniu, przepracowaniu itd. Często też nie kojarzymy objawów kardiologicznych z przebytą przed kilkoma tygodniami infekcją - wyjaśniał.

Prof. Przemysławy Jarosz-Chobot, śląski konsultant wojewódzki w dziedzinie diabetologii mówił, że chorzy na cukrzycę, którzy zachorują na grypę, sześciokrotnie częściej trafiają do szpitala i trzy razy wyższe jest u nich ryzyko zgonu.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH