To pierwszy w Polsce taki robot rehabilitacyjny Podczas prezentacji aktywnego egzoszkieletu HAL; FOT. Materiały prasowe

Pierwsi w Polsce pacjenci z zaburzeniami chodu po niecałkowitych uszkodzeniach rdzenia kręgowego, udarach i urazach mózgu mogą korzystać z najnowszego egzoszkieletu sterowanego wolą.

- Polska jest trzecim krajem na świecie po Japonii i Niemczech, w których dostępny jest tego typu robot rehabilitacyjny - powiedziała prof. Małgorzata Łukowicz, kierownik Kliniki Rehabilitacji Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie oraz kierownik Kliniki Katedry Rehabilitacji warszawskiego AWF.

Pokaz robota odbył się w czwartek (8 września), w ośrodku rehabilitacyjnym w Kierszeku pod Warszawą. Wkrótce pierwszy podobny aparat ma być dostępny w USA (w Seattle).

Różnego typu systemy rehabilitacyjne są stosowane od kilku lat. Wykorzystuje się je głównie u pacjentów ze zmniejszoną sprawnością kończyn dolnych, sparaliżowanych oraz z niedowładami spowodowanymi urazami i chorobami neurodegeneracyjnym, np. udarem mózgu.

Aparaty te pozwalają pionizować chorego, co już ma korzystny wpływ na całym organizm, ale dodatkowo pomagają uzyskać ruch w pionie, co jeszcze bardziej poprawia funkcjonowanie wielu narządów i układów. Pomagają one również - co bardzo ważne - reedukować ruch.

- Aby poprawić chód, trzeba chodzić, nie ma innego sposobu. W tym pomagają coraz częściej wykorzystywane w różnych schorzenia i urazach egzoszkielety - podkreśliła na spotkaniu z dziennikarzami prof. Łukowicz.

System o nazwie HAL (Hybrid Assistive Limb - Hybrydowa Kończyna Wspomagająca) zaprezentowano w środę (7 września) w Kierszeku pod Warszawą. Prof. Łukowicz powiedziała, że jest to jedyny jak na razie aparat, który aktywnie - a nie tylko pasywnie, jak do tej pory, wspomaga chód pacjenta.

Specjalistka podała przykład stosowanych dotychczas w niektórych ośrodkach rehabilitacyjnych w naszym kraju urządzeń o nazwie Lokomat, które pionizują i wymuszają ruch kończyn dolnych na bieżni. Inny aparat to robot stacjonarny G-EO System, który wymusza oddolny ruch kończynami, poruszając stopami.

- Aktywny egzoszkielet HAL wspomaga ruch pacjenta za pośrednictwem sprzężenia zwrotnego - wyjaśniała prof. Łukowicz. Szczątkowe sygnały z kory ruchowej mózgu są odbierane przez elektrody umieszczone na powierzchni skóry mięśni kończyn. U niepełnosprawnej osoby nie są one wystarczające do wywołania ruchu. W aparacie są jednak rozpoznawane i wzmacniane, po czym wykorzystywane do tego, żeby poszczególnymi elementami systemu wspomóc wykonanie zamierzonego ruchu.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH