To już ostatnia chwila, aby uchronić geriatrię przed likwidacją Dr Jarosław Derejczyk, dyrektor Szpitala Geriatrycznego im. Jana Pawła II w Katowicach; FOT. PTWP

W dyskusji na temat wyzwań związanych ze starzeniem się społeczeństwa aktualizacji podlegają też  zadania dla interny, medycyny rodzinnej i geriatrii w naszym systemie ochrony zdrowia - pisze dr Jarosław Derejczyk, dyrektor Szpitala Geriatrycznego im. Jana Pawła II w Katowicach, konsultant wojewódzki w dziedzinie geriatrii.

W ostatnich kilku latach w tej dyskusji, przy słabo słyszalnym głosie gerontologów, wyraźniej wybrzmiewał między innymi głos liderów polskiej interny, przedstawicieli  zdrowia publicznego, etyków, kolejnych ministrów zdrowia, a także przedstawicieli  samorządu lekarskiego, Porozumienia Zielonogórskiego i Narodowego Funduszu Zdrowia. Nie bez znaczenia był też głos doradców wspomagających pracę zespołów tematycznych przy Ministerstwie Zdrowia. 

Pokłosiem tej dyskusji było między innymi zawieszenie działalności Zespołu ds. Gerontologii przy MZ w 2015 r., powołanie  nowego  ośrodka gerontologicznego w Warszawie współpracującego z MZ - opartego o Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji. Nastąpiła też zmiana na stanowisku konsultanta krajowego w dziedzinie geriatrii .

Natomiast jesienią 2016 r. pojawiła się koncepcja wprowadzenia  oddziałów geriatrii jako części oddziałów internistycznych, realizowana  w oparciu o różne rozwiązania na poziomie jednostek i oddziałów wojewódzkich NFZ. 

Specyfika oddziału geriatrycznego
Oddział geriatryczny ma potrzeby kadrowe różniące go od oddziału ostrego. To zespół lekarski i pielęgniarski z kompetencjami opartymi o specjalizację z geriatrii, wspierany przez  zespoły rehabilitantów, psychologów, neuropsychologów i opiekunek odpowiadających na potrzeby chorych niesamodzielnych. Pracownicy  posiadać muszą przygotowanie z zakresu komunikacji oraz stosowania nowych form opieki nad chorymi z otępieniem i majaczeniem. Geriatria wymaga dużej otwartości  na pracę zespołową i pokazuje jak pracować z chorym, którego potrzeby grubo przekraczają zakresy zapisane w koszykach. Jest dziedziną metadyscyplinarną. Motywuje lekarza do stawiania większej ilości pytań niż był uczony na studiach.

Chorzy mają zapewniony kontakt werbalny z personelem, terapię behawioralną z udziałem psychologów, nawadnianie doustne przez ścisły nadzór bilansu płynów i powtarzane pojenie,  żywienie przez personel umiejący komunikować się z chorymi z zaburzeniami zachowania (pacjenci z tendencjami do wędrowania, oddalaniem się z oddziału, bezsennością ).

Opieka obejmuje też planowanie przekąsek między posiłkami,  terapię zajęciową, terapię obrazami, minihortiterapię. W trakcie pobytu należy też zapewnić identyfikację przestrzeni pobytowych i łatwość przemieszczania w obiekcie, planowanie kontaktu edukacyjnego z opiekunem zewnętrznym i rodzinnym - identyfikację i kontakt osób sprawujących opiekę, w tym kontakt z lekarzem opiekujących się chorym po wypisie.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH