Polska, Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia | 06-01-2009 15:33

Techniką laparoskową usunęli pęcherzyk żółciowy

Lekarze Szpitala Specjalistycznego w Wejherowie dokonali pierwszej w Polsce operacji usunięcia pęcherzyka żółciowego przez naturalny otwór ciała. To nowatorska metoda, wykorzystywana dopiero od trzech lat, którą zastosowało kilkanaście klinik na świecie.

Marta M. , 26-latka z Pomorza, cierpiała na kamicę pęcherzyka żółciowego. Wyleczyć ją mogło tylko jego usunięcie. Jak każda kobieta martwiła się, że pooperacyjna blizna ją oszpeci.

- Nie tylko z tego powodu zdecydowaliśmy się wykonać operację techniką N.O.T.E.S., przez pochwę. Względy kosmetyczne są na pewno ważne, ale dla nas, chirurgów, ważniejsze jest znacznie mniejsze ryzyko powikłań w postaci przepukliny, czy zakażenia rany - mówi dr med. Maciej Michalik, ordynator oddziału chirurgii ogólnej i naczyniowej w szpitalu w Wejherowie.

Bo w technice N.O.T.E.S. nie tnie się skóry ani tkanek. Narzędzia chirurgiczne wprowadza się przez naturalne otwory w ciele. W przypadku kobiety przez jamę ustną, cewkę moczową, odbyt albo narząd rodny. Dodatkowo, te „wejścia" do ciała człowieka mają swoje naturalne mechanizmy obronne, przez co operacje wykonywane techniką N.O.T.E.S. są jeszcze bardziej bezpieczne dla chorego.

Operacja Marty udała się. Lekarze przyznaje, że do tej operacji przygotowywali się cztery lata. Lekcji pobierali w USA, Paryżu, Brukseli, Jokohamie. „Uczyliśmy się teoretycznie, w praktyce w Polsce za zgodą odpowiednich instytucji operowaliśmy tą metodą świnie”.

Pierwsze informacje o NOTES przedstawił w roku 2003 dr Anthony Kalloo ze Stanów Zjednoczonych. Kalloo pokazał usunięcie pęcherzyka przez jamę ustną na modelu zwierzęcym. Już dwa lata później w Indiach dwóch doktorów G.V. Rao i N. Reddy przeprowadziło pierwszy zabieg usunięcia wyrostka robaczkowego u człowieka przez jamę ustną. W 2007 r. w klinice w Strasburgu wykonano pierwszą operację usunięcia pęcherzyka żółciowego przez pochwę, a w USA - pierwszą operację NOTES u człowieka. Tym razem przez jamę ustną usunięto pęcherzyk. Według SAGES (Society of American Gastrointestinal and Endoscopic Surgeons) nadchodzi era operacji przez naturalne otwory ciała.