Ogólnopolski Związek Zawodowy Techników Medycznych Radioterapii (OZZTMR) zdecydował o wstępowaniu w spory zbiorowe z dyrekcjami ośrodków onkologicznych.

Jak poinformował w niedzielę (21 września) PAP przewodniczący OZZTMR Jacek Zingler, decyzję o wstępowaniu w spory zbiorowe podjęto na nadzwyczajnym zjeździe związku w środę w Lublinie. Związkowcy będą czekać 5 dni na odpowiedzi dyrektorów ośrodków radioterapii na pisma, które skierują do nich w najbliższy poniedziałek.

Związkowcy oburzeni są dramatycznymi różnicami płac w służbie zdrowia, nie wyrażają zgody na wprowadzenie pakietu ustaw zdrowotnych w proponowanej przez rząd formie. Chcą podwyższenia wynagrodzenia za pracę dla techników radioterapii do poziomu dwóch średnich krajowych, a dla specjalistów techników radioterapii - do poziomu trzech średnich krajowych oraz utrzymania 5-godzinnego dnia pracy.

- Nie ma mowy o odejściu od łóżek pacjentów, ale chcielibyśmy, żeby nasze postulaty zostały wreszcie zauważone - powiedział PAP Zingler. W ramach ewentualnego protestu technicy medyczni rozważają, m.in. oflagowanie placówek, strajk włoski lub urlopy na żądanie.

- Ustawy tej wagi powinny być poddane konsultacjom społecznym. Proponowany pakiet ustaw odbiera technikom radioterapii, oraz pozostałym grupom zawodowym ostatnie z naszych szczególnych uprawnień, jakim jest pięciogodzinny dzień pracy. Rząd w rozmowach z nami powołuje się na niekompletne dane i stronnicze raporty konstruowane na rządowe zamówienie - napisał Zingler w komunikacie przesłanym PAP.

Ministerstwo Zdrowia w swoich ekspertyzach powołuje się m.in. na raport Łódzkiego Instytutu Medycyny Pracy, mówiący o niskiej szkodliwości pracy w promieniowaniu jonizującym. Technicy radioterapii przywołują natomiast raport dotyczący pracy w promieniowaniu jonizującym wydany przez Krakowski Instytutu Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk w kwietniu br., w którym przestrzega się, że "każda dawka promieniowania jonizującego jest niebezpieczna".

Zingler zaznacza, że pracownicy obawiają się o zdrowie swoje i pacjentów. Zdaniem związkowców wydłużając technikom radioterapii dobową normę czasu pracy z 5 do 7 i pół godziny, rząd sprowadzi na pacjentów realne zagrożenie ich życia i zdrowia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH