Tarnów: wdrożyli system Lifenet

Pod koniec lipca br. do ogólnopolskiego systemu telemedycyny ratunkowej Lifenet dołączyła kolejna placówka medyczna z tego rejonu -Szpital Wojewódzki im. Świętego Łukasza w Tarnowie.

W województwie małopolskim to już szósta stacja do odbioru transmisji diagnostycznego EKG. Wcześniej system został wdrożony m.in. w Chrzanowie, Krakowie i Nowym Targu, Nowym Sączu i Zakopanem.

System teletransmisji ratunkowej Lifenet działa już prawie we wszystkich województwach w Polsce. W całodobowym trybie pracuje ponad 90 medycznych stacji odbiorczych, najwięcej na Mazowszu i Śląsku. Ich liczba ciągle wzrasta.

- System Lifenet, wdrożony u nas w szpitalu stwarza możliwość rozpoznania zawału serca już w domu pacjenta. Zespół pogotowia ratunkowego wykonuje EKG chorej osoby, a następnie za pomocą modemu przesyła jego zapis do szpitala, do medycznej stacji odbiorczej Lifenet. Tam, dyżurujący w pracowni hemodynamicznej kardiolog ocenia kondycję pacjenta i podejmuje decyzję o tym, gdzie powinien trafić - mówi Ordynator Wojewódzkiego Szpitala Św. Łukasza w Tarnowie, Marek Skura

- Chorzy, których stan jest poważny, kierowani są bezpośrednio na ratujący życie zabieg poszerzenia zwężonych lub zatkanych naczyń krwionośnych serca (tzw. angioplastykę). Rozwiązanie to pozwala na bezpośredni transport pacjenta do ośrodka specjalistycznego, bez konieczności wykonywania dodatkowych badań w szpitalu rejonowym - kontynuuje lekarz.

To ogromna oszczędność czasu, a czas jest kluczowy w przypadku leczenia ostrych zespołów wieńcowych. Aby pacjent miał szansę na szybkie odzyskanie zdrowia, powinien trafić pod opiekę lekarza w przeciągu godziny od wystąpienia pierwszych objawów zawału - dodaje.

Na obszarach, w których wprowadza się system Lifenet szansa na uratowanie życia osobom z zawałem serca znacznie wzrasta. Przy wdrożeniu systemu prowadzone są szkolenia dla ekip ratowniczych. To znaczne udogodnienie w codziennej pracy ratowników. Coraz częściej się zdarza, że w zespole karetki nie ma lekarza, a dzięki teletransmisji możliwa jest konsultacja ze specjalistą na odległość. Z kolei szpital, otrzymując z wyprzedzeniem szczegółowe informacje o stanie zdrowia pacjenta, może lepiej się przygotować na jego przyjęcie.

- Do medycznej stacji odbiorczej uruchomionej na Oddziale Kardiologii naszego szpitala transmitować będą karetki z Brzeska, Bochni, a docelowo również z Dębicy - mówi Anna Czech, Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Św. Łukasza w Tarnowie. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH