Tarnów: szpital rozszerza wachlarz usług kardiologicznych

Szpital Specjalistyczny im. E. Szczeklika i Pracownia Kardiologii Inwazyjnej "CARINT" działająca przy szpitalu rozszerzają zakres świadczonych usług o zabiegi ablacji zaburzeń rytmu serca finansowanych przez NFZ.

Do niedawna chorzy z Tarnowa musieli korzystać z zabiegów ablacji w dużych ośrodkach, jak Kraków czy Warszawa. Przełomu w tej dziedzinie dokonał w Tarnowie, jako pierwszy Szpital im. Św. Łukasza. Zakupił sprzęt i przeprowadza kilkadziesiąt zabiegów rocznie.

Teraz podobne zabiegi wprowadza Szpitala im. Szczeklika. Jednak dyrektor tej placówki, Marcin Kuta zdecydował się na bardziej ekonomiczne rozwiązanie. Zamiast kupować sprzęt podpisał umowę z zewnętrznym partnerem, który zapewnia szpitalowi doświadczonych specjalistów z Krakowa i Warszawy a także sprzęt. Ten ostatni dowożony będzie ciężarówką na zaplanowane zabiegi leczonych i zdiagnozowanych w szpitalu pacjentów raz, dwa razy w miesiącu.

Jak podaje szpital, pierwszy zabieg ablacji, podczas którego wykorzystano technikę 3D do pokazania obrazu serca, odbył się już 2 marca 2013 r.

Ablacja to małoinwazyjna metoda leczenia najcięższych postaci zaburzeń rytmu serca, zagrażających życiu pacjentów. W czasie zabiegu dochodzi do podgrzania tkanki serca odpowiadającej za powstawanie arytmii. Efektem ablacji jest powstanie niewielkiej blizny w tkance serca. Tkanka w obrębie blizny, traci swoje właściwości elektryczne i przestaje być źródłem zaburzeń rytmu serca.

Precyzyjnej lokalizacji patologicznej tkanki, w której powstaje nieprawidłowy impuls dokonuje się w procesie mapowania serca z wykorzystaniem techniki obrazowania 3D. Pozwala to na ograniczenie promieniowania rtg używanego w czasie zabiegu i wyznaczenie miejsca najbardziej istotnego dla powodzenia zabiegu. Zabieg jest zazwyczaj bezbolesny i trwa około 1 godziny.

U wielu pacjentów ablacja eliminuje ryzyko nagłego zgonu, u części zmniejsza ryzyko udaru mózgu. Większość pacjentów, dzięki tej metodzie leczenia może uwolnić się od stałego przyjmowania leków lub zmniejszyć ich ilość.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH