Tango dobre na Parkinsona Fot. Brendan Lally/Flickr, (CC BY 2.0)

Naukowcy z Kanady twierdzą, że zajęcia z tanga argentyńskiego mogą mieć korzystny wpływ na funkcjonowanie osób z chorobą Parkinsona.

Badacze z Uniwersytetu McGill w Montrealu analizowali zmiany w zdolnościach motorycznych oraz psychicznych pacjentów z chorobą Parkinsona po odbyciu 12-tygodniowego kursu tanga.

 W badaniu oceniano, czy aktywność społeczna lub/i fizyczna związana z zajęciami muzyczno-tanecznymi ma jakąś wartość terapeutyczną dla pacjentów z Parkinsonem. I to zarówno pacjentów cierpiących z powodu dysfunkcji motorycznych: drżenia i sztywności mięśni czy zaburzeń chodu, jak również z powodu objawów niemotorycznych: depresji, przemęczenia, zaburzeń funkcji poznawczych i otępienia.

Do eksperymentu zakwalifikowano 40 mężczyzn i kobiet z idiopatyczną chorobą Parkinsona, będących pacjentami Kliniki Zaburzeń Ruchu w McGill University Health Centre. Połowa z nich uczestniczyła w zajęciach tanga prowadzonych przez dwóch profesjonalnych instruktorów tańca. Druga połowa, nie uczestnicząca w żadnych zajęciach ruchowych, stanowiła grupę kontrolną.

Okazało się, że tango znacząco poprawiło równowagę u osób z chorobą Parkinsona oraz nieznacznie zmniejszyło ogólne uczucie zmęczenia i usprawniło procesy poznawcze pacjentów. 

Tango argentyńskie to szczególny rodzaj aktywności, który wymaga wykonywania specyficznych kroków i rytmicznego poruszania się w przód i w tył. Może to być szczególnie pomocne w terapii zaburzeń chodu i przeciwdziałaniu upadkom.

Ponadto tango jest swoistą gimnastyką dla umysłu - włączenie nowo poznanych kroków do wcześniejszych układów, poruszanie się w rytm muzyki czy manewrowanie wokół innych osób na parkiecie wymaga dużego zaangażowania pamięci roboczej, uwagi i wielozadaniowości. 

Jak tłumaczą autorzy pracy, istnieje ścisły związek pomiędzy muzyką a układem dopaminergicznym w mózgu. Ten ostatni jest zaś jednym z kluczowych elementów warunkujących nasze zachowanie.

- Dlatego właśnie połączenie muzyki i ćwiczeń, jak ma to miejsce np. w przypadku tanga, może skutecznie zwiększyć radość życia, zaangażowanie i poprawić nastrój ludzi chorych na parkinsona, a także stymulować ich procesy poznawcze. Wydaje się, że pozytywny wpływ na kondycję pacjentów mogą mieć również interakcje społeczne i wsparcie grupy, którego doświadcza się podczas tańca - podkreślają.

Artykuł na ten temat pojawił się w czasopiśmie „Complementary Therapies in Medicine”.

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH