Takie są ustalenia zespołu ds. zmian w POZ

Konstanty Radziwiłł, wiceprezes Naczelnej Izby Lekarskiej, podczas podsumowania XI Kongresu Lekarzy Rodzinnych w Mikołajkach (2-5 czerwca br.) przedstawił ustalenia zespołu ds. opracowania zmian systemu organizacji podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), który na początku roku został powołany przez minister zdrowia.

Wśród ustaleń znajduje się między innymi "przyjęcie prawnych rozwiązań dotyczących modelu organizacyjnego POZ oraz określenie jego zadań w systemie ochrony zdrowia", co według Radziwiłła oznacza ustawę o POZ.

Postulowana klasyfikacja porad

Konstanty Radziwiłł podkreślał, że opracowanie dokumentu strategicznego określającego docelowy model podstawowej opieki zdrowotnej jest konieczne. Poinformował, że zespół ds. opracowania zmian systemu organizacji POZ zakończył pracę, jednak część członków tego gremium uważa, że powinien kontynuować działalność.

Wśród ustaleń znalazł się postulat wyposażenia lekarza POZ w narzędzia do pełnienia roli przewodnika po systemie opieki zdrowotnej oraz doprecyzowanie zadań lekarza, pielęgniarki i położnej POZ, pielęgniarki środowiska nauczania i wychowania, w tym zasad współpracy (zespół POZ). Zdaniem Konstantego Radziwiłła rozwiązania te powinny zmierzać w kierunku uczynienia lekarza rodzinnego koordynatorem opieki zdrowotnej.

Kolejne z ustaleń ministerialnego zespołu to postulat określenia roli, zadań i finansowania internisty, pediatry i lekarza rodzinnego w POZ. Zespół chce także  wprowadzenia klasyfikacji porad udzielanych w POZ (np. porada telefoniczna, recepturowa) oraz zdefiniowania zasad dostępności do świadczeń.

 

Sprawdzić ubezpieczenie

Wiceprezes NIL przypomina niedawne zamieszanie ze sprzecznymi informacjami z NFZ, dotyczącymi wypisywania recept pacjentom przewlekle chorym bez wizyty w gabinecie.

- Jak to ma być rozwiązane, czy możemy się porozumiewać z pacjentem telefonicznie, listownie, czy wreszcie przez internet? W niektórych krajach to już staje się faktem - mówi Konstanty Radziwiłł.

Według ministerialnego zespołu wskazane jest wprowadzenie elektronicznych kart usług medycznych jednoznacznie identyfikujących uprawnienia pacjenta  do świadczeń.

Jak tłumaczy Konstanty Radziwiłł nie sama karta usług, ale możliwość sprawdzenia ubezpieczenia pacjenta, to rzecz do zrobienia natychmiast. - Lekarz musi mieć w jakiś sposób dostęp do Centralnego Wykazu Ubezpieczonych - dodaje.

Zespół  ds. opracowania zmian systemu organizacji POZ postuluje również utworzenie przyszpitalnych poradni konsultacyjnych pediatrycznych oraz internistycznych, umożliwiających szybką diagnostykę i konsultacje specjalistyczne.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH