TNS OBOP: prawie trzy czwarte Polaków lekceważy sezon grypowy

Tylko co czwarty badany (26 proc.) podejmuje różne działania, aby ustrzec się przed grypą lub przeziębieniem - wynika z najnowszego raportu TNS OBOP.

Do sezonu grypowego częściej przygotowują się kobiety (31 proc.) niż mężczyźni (19 proc.) - wynika z raportu.

Działania mające ustrzec przed przeziębieniem podejmuje tylko 19 proc. nastolatków i pięćdziesięciolatków, 20 proc. czterdziestolatków i 22 proc. dwudziestolatków, 27 proc. trzydziestolatków i aż 36 proc. respondentów w wieku 60 i więcej lat.

Najpopularniejszym sposobem zapobiegania przeziębieniom i grypie jest jedzenie dużej ilości owoców i warzyw (50 proc. wskazań) oraz zażywanie witamin i preparatów wspomagających odporność (45 proc.).

W dalszej kolejności Polacy wymieniają szczepienie się przeciwko grypie (29 proc.). Taką formę prewencji wybierają częściej mężczyźni (34 proc.) niż kobiety (27 proc.), częściej najstarsi w wieku powyżej 60 lat (41 proc.) i najmłodsi w wieku 15-19 lat (40 proc.) niż osoby w wieku średnim.

Inne działania podejmowane w celu uniknięcia choroby to spacery oraz spędzanie dużej ilości wolnego czasu na świeżym powietrzu (17 proc.), gimnastyka i ćwiczenia (9 proc.) oraz robienie zapasów leków (7 proc.).

Polacy wymieniają dwie podstawowe przyczyny nieprzygotowywania się do sezonu grypowego. 37 proc. badanych odpowiada: "zazwyczaj nie choruję, jestem odporny(a)", zaś 33 proc. twierdzi: "bo i tak nic to nie da". Co piąty badany (18 proc.) uważa, że "gdy zachoruje, bez trudu kupi potrzebne lekarstwa i nie musi robić zapasów" zaś po 8 proc. ankietowanych odpowiedziało: "nie mam na to czasu" oraz "nie wiem, co mógłbym zrobić".

Sondaż TNS OBOP zrealizowano na ogólnopolskiej, losowej, reprezentatywnej próbie 1000 mieszkańców Polski w wieku od 15 lat. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH