Sztokholm: polscy kardiolodzy potwierdzili swoją markę

Zakończył się Kongres Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ESC Sztokholm 2010). Zadaniem wybitnych, polskich kardiologów polscy lekarze zaprezentowali w nim swoje osiągnięcia znakomicie.

ESC ma status najważniejszego w Europie spotkania kardiologów i kardiochirurgów oraz badaczy zajmujących się chorobami serca, płuc i naczyń.

– Powodem do dumy jest dla nas widoczna, silna reprezentacja polskiej kardiologii i kardiochirurgii na tym Kongresie, mocna promocja polskiej medycyny, kultury, aktywności – uważa prof. Marian Zembala, dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. – To także prmocja poprzez rejs lekarzy „Zawiszą Czarnym”, zgodnie z hasłem przewodnim wyprawy „ Na polskich kardiologach i kardiochirurgach możesz polegać jak na Zawiszy”.

Nagrody dla naszych

Prof. Zembala jest dumny ze swoich współpracowników i informuje, że z jego ośrodka podczas Kongresu przyjęto 32 prace naukowe, a jedną z nich z nich wyróżniono.

– Nasza zdolna, młoda rezydentka, pani dr Anna Maria Frycz-Kurek otrzymała II nagrodę dla najciekawszych badaczy.
Zdaniem szefa zabrzańskiej kliniki, widać rosnącą siłę polskiej kardiologii, kardiochirurgii.
– Także na tym Kongresie, co jest dobrym świadectwem nowoczesności tych specjalności w Polsce.

Przypłynęli na Kongres
Polscy lekarze zaprezentowali się również z innej strony na arenie międzynarodowej…

–  Liczna, bo aż 35 osobowa grupa, złożona z młodych lekarzy i studentów medycyny, głównie ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, ale także z Warszawy, Poznania, Katowic przybyła na Kongres ESC pięknym, starym żaglowcem „Zawisza Czarny”. Połączyła piękno żeglarstwa, chęć młodzieńczej przygody, marzenie z pasją zawodową, pragnieniem naukowego i klinicznego rozwoju. Załoga „Zawiszy” jest w drodze do Polski, do portu na Helu – opowiada nam prof. Zembala.

Ważnym wydarzeniem Kongresu – zdaniem profesora Zembali – była prezentacja nowych zasady postępowania diagnostycznego i leczniczego w zakresie choroby niedokrwiennej serca, migotania przedsionków, wrodzonych wad u dorosłych.

–  Zaprezentowano nowy i zasadniczo różny od dotychczasowego zbiór zasad leczenia choroby wieńcowej. Wprowadzono pojęcie „heart team’u”, czyli zespołu ekspertów od chorób serca, który –działając w oparciu o duże doświadczenie – w spokoju i rozwadze podejmuje wspólnie decyzje dotyczące wyboru dalszego leczenia. Decydentem w tej grupie jest kardiochirurg, ale także kardiolog nieinwazyjny i anestezjolog – komentuje prof. Zembala.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH